Budowa siłowników hydraulicznych – garść informacji o elementach hydrauliki siłowej

19 lipca 2021
silownik1-1280x606.jpg

Hydraulika siłowa wykorzystywana jest w wielu dziedzinach gospodarki. Niezależnie od tego, czy chodzi o górnictwo, rolnictwo, leśnictwo, budownictwo, czy inną gałąź przemysłu – elementy takie jak pompy, silniki czy siłowniki hydrauliczne stanowią podstawę działania specjalistycznych maszyn wykorzystywanych we wspomnianych branżach.

Siłowniki hydrauliczne – co to jest i jak działa?

Zanim poruszymy kwestię budowy siłowników hydraulicznych, warto powiedzieć, czym one w ogóle są i do czego służą. Nie każdy jest przecież specjalistą od hydrauliki siłowej. I choć o siłownikach pewnie wiele osób słyszało, tak naprawdę niektórzy zapewne nie wiedzą nawet, jak te podzespoły wyglądają i jaką konkretnie rolę grają w funkcjonowaniu maszyny.

Na siłownikach, jak wcześniej wspomnieliśmy, opiera się praca wielu ciężkich maszyn, wykonujących skomplikowane zadania. Części są wykorzystywane na przykład w koparkach, umożliwiając ruch ramienia i przenoszenie za jego pomocą ogromnych ciężarów. Z hydrauliki siłowej korzystają też dźwigi, wywrotki, żurawie hydrauliczne, maszyny rolnicze, a nawet roboty pracujące na liniach produkcyjnych. Samoistnie więc narzuca się wniosek, że siłowniki to podzespoły, od których wiele zależy. Czasem awaria siłownika hydraulicznego może spowodować w przedsiębiorstwie przestój, a często każdy kolejny dzień bezczynności powoduje straty finansowe. Jeśli więc firma opiera swoją działalność na hydraulice siłowej, właściciel powinien dbać o regularne przeglądy i serwisowanie podzespołów.

Zasada działania siłownika hydraulicznego jest stosunkowo prosta i polega na przetwarzaniu energii z pomocą cieczy. Może być nią zarówno woda, jak i olej, choć ten drugi stosuje się częściej ze względu na większą łatwość uszczelnienia oraz odporność na korozję i trudne warunki atmosferyczne, np. takie jak mróz. Do wnętrza cylindra wpuszcza się pod ciśnieniem ciecz roboczą, która napiera na tłok, a ten z kolei przesuwa tłoczysko, dzięki czemu siłownik rozpoczyna swoją pracę. Powrót tłoka następuje za sprawą sprężyny ściskanej w trakcie suwu roboczego, ciężaru tłoczyska, lub samego urządzenia roboczego, albo pod wpływem obciążenia pochodzącego z zewnątrz – w zależności od sytuacji. W gruncie rzeczy, jeśli chodzi o działanie siłownika hydraulicznego, nie ma tu większej filozofii. W założeniu podzespół ten powinien być właśnie prosty i trwały. Niezależnie od tego, czy mówimy o siłownikach jednostronnych, dwustronnych, czy teleskopowych – wszystkie rodzaje siłowników hydraulicznych działają na bardzo podobnych zasadach.

Budowa siłowników hydraulicznych – co wchodzi w skład siłownika?

Zgodnie z tym, o czym wcześniej wspomnieliśmy, siłownik to nieskomplikowane konstrukcyjnie urządzenie, które ma precyzyjnie wykonywać konkretną pracę. I choć budowa siłownika hydraulicznego może się różnić w zależności od jego rodzaju, nie są to różnice znaczne. Jeśli chodzi o części, które wchodzą w skład omawianych podzespołów, wśród nich możemy wyszczególnić:

 • dno siłownika,
 • tłok,
 • tłoczysko,
 • cylinder,
 • dławicę,
 • pierścień zgarniający,
 • pierścień prowadzący tłok,
 • pierścienie prowadzące tłoczysko,
 • ucho dna siłownika,
 • ucho tłoczyska z łożyskiem wahliwym.

Niezależnie od rodzaju siłownika hydraulicznego, niezmiernie istotna jest szczelność całej konstrukcji. W końcu w pracy podzespołu główną rolę gra ciecz robocza, wtłaczana do jego wnętrza pod ciśnieniem. Każda, nawet niewielka nieszczelność, negatywnie wpływa na pracę siłownika i może zaowocować znacznym spadkiem mocy całej maszyny. Jaki jest pożytek z koparki, która nie jest w stanie podnieść ramienia, czy wywrotki, która nie może zrzucić towaru? Dlatego niezmiernie istotnym elementem budowy siłowników hydraulicznych są uszczelnienia. Należą do nich:

 • uszczelnienie tłokowe,
 • uszczelnienie dławicowe,
 • uszczelnienie buforowe,
 • uszczelnienie tłoka względem tłoczyska,
 • uszczelnienie dławicy względem cylindra.

Oczywiście występują różne rodzaje uszczelnień. Podczas serwisowania elementów hydrauliki siłowej warto więc zwrócić uwagę na jakość uszczelnień, jakich używa serwis. Warto wybrać droższe, ale lepszej jakości uszczelniacze, i nie martwić się o stan maszyny, niż za wszelką cenę próbować zaoszczędzić i ryzykować szybki powrót do warsztatu.

Co robić, żeby siłowniki hydrauliczne służyły nam jak najdłużej? Jak dbać o podzespoły?

Siłowniki hydrauliczne mają do wykonania konkretne zadania. Niezależnie, czy używane są na budowie, w gospodarstwie rolnym, czy w przemyśle górniczym – podzespoły często narażone są na pracę w trudnych warunkach. Pył, wilgoć, błoto – zanieczyszczenia z czasem mogą przenikać do wnętrza siłowników, obniżając ich sprawność i w rezultacie doprowadzając do uszkodzeń. Podobnie praca w krytycznych warunkach – obciążanie maszyny ponad miarę również może skutkować awarią siłownika. Co więc robić, aby części służyły nam jak najdłużej?

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej wymianie cieczy roboczej. Zanieczyszczony olej przykładowo zmniejsza jakość smarowania, negatywnie wpływając na funkcjonowanie siłownika. Poza tym należy używać maszyny zgodnie z przeznaczeniem i nie przeciążać jej ponad miarę. W przeciwnym wypadku sami przyczynimy się do skrócenia żywotności podzespołów.

Bardzo ważne jest również szybkie reagowanie na każdy symptom nieprawidłowego działania siłowników hydraulicznych. Jeśli zauważymy jakikolwiek problem, warto reagować od razu i zaplanować przegląd podzespołów. Często dzięki odpowiednio wczesnej interwencji jesteśmy w stanie zapobiec poważniejszym uszkodzeniom maszyny, a co za tym idzie – rachunek za usługę naprawy i regeneracji siłowników z pewnością będzie niższy.

Oceń naszą pracę

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 600 203 400


biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę