Elementy hydrauliki siłowej – jak dbać o podzespoły, by służyły jak najdłużej?

6 sierpnia 2021
4-pompa-nr-2-weryfikacja-1280x622.jpg

Hydraulika siłowa to obszerne pojęcie, obejmujące różnego rodzaju urządzenia wykorzystywane na co dzień w różnych branżach. Siłowników, pomp czy silników hydraulicznych używa się w budownictwie, leśnictwie, rolnictwie, produkcji czy przemyśle wydobywczym. Umożliwiają one sprawne działanie wielu firm i przedsiębiorstw korzystających z pomocy specjalistycznych maszyn. Niezawodność, precyzja i wytrzymałość to cechy hydrauliki siłowej, które zapewniają proponowanym przez nią technologiom stałe miejsce w różnych dziedzinach gospodarki.

Jak działają układy hydrauliczne? Przykłady wykorzystania podzespołów hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa zajmuje się zamianą energii ciśnienia cieczy hydraulicznej w energię mechaniczną. Sprężona ciecz robocza wykorzystywana jest do napędzania specjalistycznych maszyn i urządzeń, a także do sterowania nimi. Wszystko to możliwe jest dzięki konkretnym podzespołom, takim jak silniki czy pompy hydrauliczne. Sam przepływ cieczy i sterowanie maszynami to oczywiście procesy w pełni kontrolowane.

Układy hydrauliczne wykorzystują wspomnianą ciecz roboczą, która może występować zarówno pod postacią wody, jak i specjalnych olejów (te wykorzystywane są częściej niż woda ze względu na większą gęstość i np. odporność na zamarzanie). I tak pompa hydrauliczna ma za zadanie dostarczać ciecz pod wysokim ciśnieniem do odbiornika, którym może być silnik hydrauliczny, ten natomiast może być wykorzystywany do napędzania gąsienic w koparkach gąsienicowych. Siłownik hydrauliczny z kolei, dzięki wtłaczanej do cylindra cieczy roboczej, umożliwia operatorowi koparki sterowanie jej ramieniem i dźwiganie ogromnych ciężarów. Zasada działania układów hydraulicznych jest więc, pomimo dość skomplikowanej budowy podzespołów, stosunkowo prosta.

Jeśli zaś chodzi o zastosowanie hydrauliki siłowej, to jest ono bardzo szerokie. Podzespoły hydrauliczne stosuje się w koparkach, wywrotkach, śmieciarkach, żurawiach, harwesterach, maszynach rolniczych czy urządzeniach wykorzystywanych w fabrykach i na liniach produkcyjnych. Siłowniki, silniki i pompy hydrauliczne to elementy, na których wręcz opiera się wiele dziedzin gospodarki.

silniki hydrauliczne

Hydraulika siłowa – dlaczego tak ważny jest regularny serwis podzespołów?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, podzespoły z rodziny hydrauliki siłowej są bardzo wytrzymałe. Pompy hydrauliczne są tak skonstruowane, że uruchamiają się z chwilą włączenia maszyny, a ich praca trwa nieprzerwanie aż do jej zatrzymania. Można więc powiedzieć, że są stale i intensywnie eksploatowane. Siłowniki hydrauliczne z kolei narażone są na długotrwałą pracę w trudnych warunkach w kontakcie z błotem, pyłem czy drobnym kruszywem. I choć elementy hydrauliki siłowej są przystosowane do długotrwałego funkcjonowania, znoszenia ogromnych obciążeń i przebywania pośród różnego rodzaju zanieczyszczeń, nie są niezniszczalne. Należy zadbać o regularne przeglądy podzespołów, żeby uniknąć sytuacji, w których cały zakład przemysłowy lub prace na budowie stają z powodu uszkodzenia kluczowych maszyn. Każda awaria powoduje opóźnienia, a niejednokrotnie może przyczynić się do bolesnych strat finansowych. Żaden przedsiębiorca nie chciałby chyba dopuścić do tego rodzaju sytuacji.

Czasami trudno przewidzieć, że coś się zepsuje – zdarzają się sytuacje losowe. Siłownik może przykładowo ulec uszkodzeniu mechanicznemu podczas pracy koparki. Wtedy nie mamy wpływu na to, czy się uszkodzi, czy nie – to się po prostu dzieje. Niejednokrotnie jednak awarie sprzętowe zdarzają się w wyniku niedostatecznie szybkiej interwencji lub zwyczajnego zaniedbania, takiego jak przykładowo niezmienienie na czas oleju. Zdarza się, że zamiast reagować na pierwsze symptomy nieprawidłowego działania, takie jak spadek mocy maszyny, ignorujemy sprawę i liczymy na to, że sytuacja się nie pogorszy. Takie podejście często owocuje poważnymi problemami, bo nawet jeśli usterka jest niewielka, może w wyniku wadliwego działania doprowadzić do uszkodzenia innych podzespołów. Wtedy nieszczęście gotowe. Dlatego właśnie reakcja powinna być szybka i zdecydowana, a część powinna trafić do warsztatu w celu diagnozy i naprawy.

regeneracja pomp hydraulicznych małopolska

Jak wygląda naprawa elementów hydrauliki siłowej? Dlaczego warto wybrać mobilny serwis maszyn?

Mobilny serwis jest wygodnym rozwiązaniem w przypadku awarii podzespołów hydrauliki siłowej. Często samodzielne wymontowanie i dostarczenie uszkodzonej części do warsztatu wiąże się z niemałym problemem. Przykładowo przy awarii harwestera – maszyny leśnej, która pracuje przy zrębie na niełatwym terenie – demontaż podzespołów, które potencjalnie uległy awarii, na własną rękę może być nie tylko czasochłonny, ale i zwyczajnie bardzo wymagający. Dlatego warto zaufać serwisowi mobilnemu, którego przedstawiciel zjawi się na miejscu i od razu dokona wstępnej diagnozy maszyny, a następnie wymontuje ją i zabierze do warsztatu. Tam specjaliści dokonają precyzyjnych oględzin, oszacują zakres prac i sporządzą wycenę. Dalej, po zaakceptowaniu tych informacji przez klienta, podzespoły są naprawiane, a potem, aby upewnić się, że cały proces przebiegł prawidłowo, a usterka została całkowicie usunięta, testowane za pomocą specjalnej aparatury diagnostycznej. Jeśli testy zostaną zaliczone pozytywnie, serwisant odwozi części na miejsce i z powrotem montuje w maszynie.

Szukając godnego zaufania serwisu hydrauliki siłowej, warto zwrócić uwagę na konkretność i poziom klarowności informacji podawanych nam przez fachowca, jakość oferowanych części i uszczelnień, a także to, czy serwis dysponuje aparaturą umożliwiającą wykonanie testów naprawionych podzespołów. Jeśli w tych aspektach nic nie wzbudzi naszych podejrzeń, możemy spokojnie korzystać z usług firmy.

Oceń naszą pracę

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 600 203 400


biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę