Filtry hydrauliczne – gdzie i w jakim celu stosuje się filtry hydrauliczne?

4 czerwca 2021
20190128_130306-1280x622.jpg

Elementy układu hydraulicznego, takie jak pompa czy siłownik, są wrażliwe na uszkodzenia, a ich naprawa lub wymiana, nawet przy sprawnym serwisie, siłą rzeczy generuje koszty oraz mniejsze lub większe zastoje w pracy. Takie układy są szczególnie podatne na szkodliwe działanie zanieczyszczonego oleju. Korzystanie z układów hydraulicznych, w których ciecz robocza byłaby zanieczyszczona, z pewnością byłoby nieekonomiczne i uciążliwe ze względu na częste awarie.

Zanieczyszczenia mogą być jednak skutecznie usuwane za pomocą filtrów hydraulicznych, montowanych na przykład bezpośrednio przed kluczowymi elementami układu hydraulicznego, które wymagają ochrony. Filtry hydrauliczne są niezbędne do zapewnienia prawidłowej pracy układu hydraulicznego. Dzięki niedopuszczaniu zanieczyszczeń do układu pośrednio zapobiegają uszkodzeniom mechanicznym, korozji oraz przeciekom wewnętrznym układu. Dzięki filtracji również sama ciecz robocza zachowuje swoje właściwości smarne na dłużej.

Filtry hydrauliczne wydają się więc być nierozłącznym elementem układów hydraulicznych. Nie dziwi więc fakt, że są obecne w maszynach przemysłu rolniczego, stoczniowego, budowlanego oraz wielu innych.

Rodzaje filtrów hydraulicznych – czym kierować się przy wyborze filtrów hydraulicznych

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów filtrów hydraulicznych. Jest to spowodowane tym, że w różnych miejscach układu oczekuje się od filtrów nieco innego rodzaju działania. Przykładowo filtry siatkowe sprawdzą się tam, gdzie ciecz robocza narażona jest na zanieczyszczenie przez duże obiekty, kamienie, żwir, drobne metalowe części. Z kolei w newralgicznych punktach układu, np. bezpośrednio przed drogimi elementami, gdzie olej jest już wstępnie przefiltrowany, stosuje się znacznie dokładniejsze filtry wysokociśnieniowe.

Wyróżniamy również filtry zlewowe, niskociśnieniowe, ssawne oraz wiele innych. Wartymi wspomnienia są też filtry znajdujące się poza układem hydraulicznym, które są wyposażone w osobne zasilanie. Oferują one dużą zdolność czyszczenia, niestety ze względu na to, że znajdują się poza układem, istnieje ryzyko, że ciecz robocza zostanie zanieczyszczona podczas przepływu do układu. Nie mogą więc one całkowicie zastępować filtrów znajdujących się wewnątrz układu.

Ważnym parametrem filtra hydraulicznego jest stosunek zdolności oczyszczania do generowanego oporu przepływu cieczy roboczej. Ponadto nie bez znaczenia są wymiary filtra oraz sposób jego działania. Dobranie tych parametrów uzależnione jest od specyfiki pracy maszyny oraz stopnia zanieczyszczenia otoczenia.

Filtry powinny być umieszczane jak najbliżej miejsca, w którym przewidujemy występowanie dużej ilości zanieczyszczeń. Warto też dodać, że filtry są na ogół skuteczniejsze, gdy poddaje się je możliwie największemu natężeniu przepływu.

Inną formą ochrony oleju przed mikrozanieczyszczeniami jest stosowanie odpowietrzników, mających w założeniu zapobiegać dostaniu się do układu pyłów i kurzu razem z powietrzem w momencie ruchu tłoka, a także podczas oddawania ciepła przez ciecz roboczą.

Jak dbać o filtry hydrauliczny

Zaniedbanie filtrów hydraulicznych może prowadzić do wystąpienia poważnych uszkodzeń elementów układu hydraulicznego w naszej maszynie. Filtry niwelują ryzyko uszkodzenia znacznie bardziej wartościowych elementów maszyny. Z uwagi na stosunkowo niską cenę filtrów, ich regularny przegląd i czyszczenie, a kiedy jest taka konieczność również wymiana, to zabiegi bardziej opłacalne niż ryzykowanie uszkodzenia pompy hydraulicznej lub siłownika.

Wybór filtrów i płynów od uznanych producentów również może zwiększyć szansę na to, że nasz układ hydrauliczny będzie działał długo i bezawaryjnie. Szczególnie ważny jest tu rodzaj oleju, jego wymianie powinno towarzyszyć wymienienie filtrów ssawnych ze względu na ryzyko zmiękczenia zanieczyszczeń osadzonych na siatce filtra przez świeży olej, a następnie przedostanie się ich do układu.

Dobrze, gdy nasz filtr hydrauliczny wyposażony jest w wskaźnik stopnia zanieczyszczenia. Dzięki niemu w wygodny sposób możemy określić poziom zużycia filtra i zaplanować jego czyszczenie lub wymianę. Stopień zużycia może być oszacowany za pomocą różnicy między ciśnieniem w korpusie filtra a ciśnieniem ogólnym lub między ciśnieniem cieczy przed i po filtracji.

Pośród filtrów istnieją takie, których wymiana jest bardzo łatwa, wiąże się to jednak z wyższymi kosztami niż w przypadku ich klasycznych wersji. Filtry przykręcane, bo o nich tu mowa, pozwalają na wygodny demontaż zużytego filtra, a następnie montaż nowego.

Dbanie o filtry hydrauliczne to najlepszy sposób na zachowanie naszych maszyn rolniczych, budowlanych bądź przemysłowych w dobrej kondycji. Czysta ciecz robocza w układzie hydraulicznym to nie tylko profilaktyka, ale także zwiększenie wydajności urządzeń hydraulicznych. Użytkując maszyny, których działanie bazuje na zasadach hydrauliki siłowej, nie możemy zapominać o tym, jak ważna w tych systemach jest filtracja.

Oceń naszą pracę

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 600 203 400


biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę