Koparkoładowarka – uniwersalna maszyna budowlana


5
(5)

Koparkoładowarka to bezsprzecznie jedna z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych, którą można zrobić wiele. Ta maszyna w firmie może służyć zarówno za koparkę, jak i ładowarkę. Dodatkowo, dzięki napędowi kołowemu, można na kołach dojechać na miejsce pracy, bez konieczności organizowania dodatkowego transportu. Koparkoładowarki to maszyny budowlane, które zaraz u boku minikoparek są najczęściej wybierane jako maszyny do małych firm deweloperskich do budowy domów.

Jednak i te maszyny mają swoje wady i nie sprawdzą się wszędzie. Przede wszystkim koparkoładowarka nie jest maszyną obrotową, co w wielu przypadkach znacznie spowolni pracę. Dodatkowo jest to maszyna dość duża, a co za tym idzie, może się nie sprawdzić przy niektórych inwestycjach. Jak sobie z tym poradzić? Zwykle najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dodatkowo minikoparki. Zajmie się ona pracami tam, gdzie potrzeba małego sprzętu i gdzie szybkie kopanie wymaga obrotowej maszyny. Zaś koparkoładowarka zajmie się resztą ciężkich prac oraz tymi, które wymagają dodatkowego oprzyrządowania.
Czy warto kupić koparkoładowarkę?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, jest to maszyna o wielu możliwościach, jednak ma też swoje wady. Trudno sobie wyobrazić, żeby jedna maszyna budowlana mogła zrobić wszystko. To jednak nie znaczy, że koparkoładowarka nie jest dobrym wyborem. Przede wszystkim jest to maszyna, która ma dużo większą moc i sprawdzi się tam, gdzie minikoparka w wersji do 2,5 t będzie niewystarczająca. Dodatkowo mamy możliwość zaopatrzenia tej maszyny w dodatkowy osprzęt, taki jak na przykład widły, co w wielu przypadkach rozwiąże problem prac rozładunkowych, z którymi minikoparka nie poradzi sobie w żaden sposób. Ponadto mamy tu maszynę kołową, która jest idealnym rozwiązaniem na szybkie prace niedaleko siedziby firmy. Dzięki niej nie ma potrzeby angażowania dodatkowego transportu maszyny.

Przed zakupem koparkoładowarki należy dobrze się zastanowić, co będzie miała ona robić i czy będzie to niezbędna maszyna budowlana dla naszej firmy.


Koparkoładowarka czy Mecalac? A może minikoparka?

Częstym dylematem jest to, czy zdecydować się na zakup koparkoładowarki czy wybrać Mecalaca. Są to maszyny bardzo uniwersalne, które dają ogromne możliwości. Jednak porównując koparkoładowarki i maszyny Mecalac, można dojść do wniosku, że są to sprzęty znacznie różniące się od siebie.

Pierwsza bardzo istotna różnica to sama budowa. Większość koparkoładowarek, jak choćby najbardziej popularne maszyny JCB z serii CX, jest stosunkowo prostej budowy. Dzięki temu naprawy tych maszyn podejmie się wielu specjalistów w kraju. W przypadku Mecalaca jest zgoła inaczej. Często nawet sam serwis autoryzowany nie jest w stanie naprawić maszyny i zlokalizować usterki. Są to urządzenia znacznie bardziej skomplikowane.


Przewagą Mecalaców jest inny rodzaj uniwersalności. Mecalac wyposażony jest w obrotową kabinę i może wykonywać tę samą pracę dużo szybciej niż koparkoładowarka. Dodatkowo te maszyny mają spory zapas mocy, dużo większy niż minikoparki.

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co będzie lepszym rozwiązaniem. Naszym zdaniem najlepszym porównaniem byłoby zakup Mecalaca lub koparkoładowarki w komplecie z minikoparką. Połączenie koparkoładowarki z minikoparką jest w stanie działać podobnie jak Mecalac. W zależności od potrzeby możemy zabrać na budowę jedną z tych dwóch maszyn lub obie. Jednak w tym wypadku potrzebujemy dwóch operatów.

Zaletą Mecalaca jest bezsprzecznie szybkość. Doświadczony operator może być w stanie wykonywać swoja pracę tak samo szybko, jak minikoparka wraz z koparkoładowarką. Trudno jest zdecydować, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Jednak w wielu przypadkach decyzje podejmie za nas rynek maszyn, w którym trudno dzisiaj o dobry i zadbany sprzęt budowlany.
Koparkoładowarka CAT, New Holland czy inna? JCB CX3

Dla wielu firm wybór marki jest bardzo ważny. Zwykle wiąże się to z utożsamianiem swojej firmy ze sprzętami CAT, JCB czy innymi. Jednak wiąże się to także z powodami bardziej praktycznymi. Jeśli na naszym placu mamy maszyny jednej marki, łatwiej jest nam zadbać o serwis oraz części zamienne, co docelowo znacznie obniża koszty naprawy i serwisu maszyn budowlanych, w tym także koparkoładowarek. Maszyny tych samych marek mają zwykle podobne rozwiązania układu hydraulicznego, często są tam stosowane te same filtry oraz nierzadko wykorzystuje się te same szybkozłącza.

Dodatkowo różni producenci projektują swoje maszyny w inny sposób, co bezpośrednio przekłada się na sposób kopania, możliwości maszyny do przenoszenia urobku oraz tego, jaka łyżka będzie możliwa do zamontowania. Ponadto wybór maszyny powinien być częściowo zależny od operatora, który będzie pracował na danej maszynie. Dzięki takiemu podejściu kupimy maszynę, którą być może zna nasz operator, i na której potrafi od pierwszej chwili szybko i sprawnie pracować.

Bezsprzecznie jedną z najczęściej wybieranych koparkoładowarek jest JCB 3XC. JCB wyprodukował trwały i prosty w naprawie i serwisie sprzęt, który cieszy się uznaniem niejednego operatora.Gdzie szukać koparkoładowarki? Koparkoładowarka z Niemiec

Bardzo często nasi klienci pytają nas, który model wybrać, który rok produkcji maszyny brać pod uwagę, na co zwrócić uwagę, jak sprawdzić układ – ogólnie, jak i gdzie szukać maszyny do zakupu. Niestety, w dzisiejszych czasach bardzo trudno o dobrą i sprawdzoną maszynę, ponieważ popyt na sprzęt budowlany cały czas rośnie i nawet producenci nie są w stanie nadążyć z produkcją. Na nowe koparki nierzadko trzeba czekać ponad pół roku!

Alternatywą są używane maszyny budowlane z zachodu. W Niemczech, Belgii, Francji czy Holandii można znaleźć sporo koparkoładowarek w dobrym stanie i niewygórowanej cenie, jednak trzeba dobrze poszukać i najlepiej pofatygować się do sprzedawcy przed zakupem i osobiście sprawdzić, czy dana maszyna jest taka, jak opisuje ją sprzedawca.
Kupowanie koparkoładowarki – na co zwrócić uwagę?

W tym momencie warto wiedzieć, jak sprawdzić maszynę przed zakupem. W pierwszej kolejności warto poprosić, aby nikt nie odpalał maszyny przed naszym przyjazdem, aby sprawdzić, jak pracuje na zimnym oleju. Kolejny etap to wyszukanie wycieków. Powinniśmy sprawdzić siłowniki, pompy i rozdzielacze. Warto także skontrolować kolor oleju i to, czy w zbiorniku nie ma wody.

Po uruchomieniu maszyny należy sprawdzić wszystkie układy po kolei i to, jak maszyna zachowuje się na każdym z biegów. Wykonajmy kilka manewrów z obciążeniem maksymalnym pomp, wykonując kilka ruchów jednocześnie i zobaczmy, czy pojawią się problemy z siłą lub czy maszyna w jakimś momencie znacznie nie zwalnia. Ważne są także stuki i niepokojące dźwięki w maszynie.

Konieczne jest także sprawdzenie, jak wygląda kabina maszyny. Stan kabiny często powie wiele o maszynie, warto więc zwrócić uwagę, czy ktoś o nią dbał.

Jeśli sprawdzimy to wszystko i nie znajdziemy nic, co przykuwa naszą uwagę, maszyna prawdopodobnie będzie świetnym zakupem.


Koparkoładowarka do 100 tysięcy czy chińska maszyna?

Ostatnim pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć, jest to, czego szukać do 100 tysięcy oraz czy warto rozważyć maszyny od chińskich producentów.

W pierwszej kolejności warto przejrzeć ogłoszenia i sprawdzić, co jest dostępnego w tej chwili i czy lokalizacja tych maszyn nam odpowiada. Dopiero później powinniśmy wybierać z tego, co jest. Jak już wspomnieliśmy, rynek maszyn budowlanych, bez względu na to, czy to koparka, wozidło, czy minikoparka, jest trudny. W tej chwili zakup dobrej maszyny w rozsądnej cenie graniczy z cudem.

Przy kwocie około 100 tysięcy trudno o świeżą maszynę. Jest to cena koparek z lat 2000–2005. Za maszyny z 2014–2015 roku trzeba zapłacić już dwukrotność tej sumy. Warto także zaznaczyć, że po zakupie musimy liczyć się z serwisem maszyny, który wykluczy uszkodzenia, wymieni olej, wyczyści układ i przygotuje maszynę do pracy. Dlatego mając do dyspozycji taki budżet, najlepiej jest szukać maszyny w cenie około 90 tysięcy.

Przy podobnym budżecie na maszynę warto rozważyć zakup także nowej koparki chińskiej produkcji. Niestety, nie będzie to wystarczająca suma na nową chińską koparkoładowarkę, jednak przy odpowiednim leasingu powinno udać się kupić coś sprawdzonego. W tej chwili na naszym rynku pojawia się coraz więcej chińskich maszyn i opinia o wielu z nich jest naprawdę dobra.


Oceń naszą pracę

5
(5)

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 600 203 400


biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę