Manometr – co to jest, do czego służy i jak pomaga nam w pracy?

6 sierpnia 2021
manometr1-1280x847.jpg

Mówiąc najprościej, manometr jest przyrządem, za pomocą którego możliwe jest dokonanie pomiaru ciśnienia wody lub gazów. Urządzenia takie wykorzystywane są w profesjonalnych serwisach czy warsztatach, ale również mogą się przydać w gospodarstwie domowym. Poniżej garść przydatnych informacji na temat rodzajów manometrów, sposobu ich działania oraz przeznaczenia.

Czym właściwie jest manometr i do czego się go wykorzystuje? Kilka słów wyjaśnienia

Na pierwszy rzut oka, za sprawą okrągłego kształtu, naniesionych na tarczę cyfr i ruchomej wskazówki, manometr może kojarzyć się z zegarem lub stoperem. Poniekąd jest to częściowo poprawne skojarzenie – manometr również służy do mierzenia. Nie odmierza jednak czasu, jak zegarek, a wskazuje ciśnienie. Powszechnie stosuje się go w hydraulice, gazownictwie, ciepłownictwie czy wodociągach. Z jego pomocą da się precyzyjnie określić i monitorować ciśnienie. Pozwala wykryć nieprawidłowości w przepływie cieczy i gazu, dzięki czemu można szybko odnaleźć i usunąć przyczynę problemu. Jak wspomnieliśmy we wstępie, manometry używane są w profesjonalnych zakładach i warsztatach, ale mogą się przydać w domu czy mieszkaniu. Dzięki nim jesteśmy w stanie określić i sprawdzić na przykład ciśnienie wody w kuchennym kranie. Za pomocą manometru samochodowego sprawdzimy z kolei ciśnienie powietrza w oponach – dzięki temu będziemy w stanie ustalić, czy możemy bezpiecznie wyruszać w drogę, czy jednak warto najpierw nieco dopompować koła.

Manometr niejedno ma imię – różne rodzaje manometrów

Manometry, jak wyżej wspomnieliśmy, używane są w wielu przedsiębiorstwach. Naturalne jest więc to, że możemy spotkać różne ich rodzaje. Biorąc pod uwagę konstrukcję manometrów, można podzielić je na:

  • manometry puszkowe – są zbudowane z dwóch zwiniętych membran złączonych ze sobą na całej długości obwodu. Ciśnienie działa na ich wewnętrzną stronę, wówczas wskaźnik pokazuje mierzoną wartość. Są wykorzystywane do mierzenia ciśnienia gazów o niewielkiej sile – nie są odporne na wpływ większej mocy;
  • manometry membranowe – umieszczone w nich okrągłe, zwinięte membrany są zaciśnięte między krawędziami dwóch kołnierzy. Ciśnienie działa na jedną stronę przepony, a powstające w jego wyniku odkształcenia wskazują konkretne ciśnienie. W odróżnieniu od manometrów puszkowych, mogą bezpiecznie pracować na dużych przeciążeniach;
  • manometry z rurką Bourdona – nazwa urządzeń pochodzi od nazwiska francuskiego wynalazcy Eugène’a Bourdona. Ten typ manometru zawiera wygiętą rurkę o przekroju owalnym, która ulega zaokrągleniu w wyniku oddziałującego na jej wnętrze ciśnienia. Końcówka rurki z kolei oddziałuje na wskazówkę, która pokazuje mierzone ciśnienie. Manometru z rurką Bourdona używa się do pomiarów ciśnienia nieprzekraczającego sześciu barów.

To jednak tylko jeden z podziałów, wedle którego można zróżnicować rodzaje manometrów. Istnieje również podział ze względu na ciśnienie odniesienia i ciśnienie wskazywane. Tu mamy do czynienia z urządzeniami takimi jak:

  • manometr absolutny, który mierzy ciśnienie w odniesieniu do próżni;
  • manometr różnicowy, za pomocą którego mierzy się różnicę ciśnień (np. w dwóch uszczelnionych komorach oddzielonych częścią pomiarową);
  • manometr względny, dzięki któremu możemy określić wartość ciśnienia względem ciśnienia otoczenia;
  • wakuometr, który wskazuje ciśnienia względne, jednak niższe od ciśnienia otoczenia;
  • manowakuometr, wskazujący ciśnienie względne mniejsze lub większe niż ciśnienie otoczenia.

 

Manometry w warsztacie lub serwisie hydrauliki siłowej – do czego mogą się przydać?

Manometry w gazownictwie czy wodociągach wydają się wręcz niezbędne. Bardzo ważne jest monitorowanie ciśnienia gazu i wody – nawet niewielkie problemy z płynnością przepływu tych mediów mogą powodować spore problemy. Jednak do czego manometr może się przydać w serwisie hydrauliki siłowej? Czy jest tam niezbędny? Jak najbardziej!

Hydraulika siłowa to szerokie pojęcie, obejmujące takie urządzenia jak siłowniki hydrauliczne, pompy hydrauliczne czy rozdzielacze. Podzespoły te stanowią podstawę działania specjalistycznych sprzętów używanych w fabrykach czy ciężkich maszyn wykorzystywanych w rolnictwie, budownictwie czy górnictwie. Siłowniki hydrauliczne są niezbędne do prawidłowego działania m.in. koparki – umożliwiają jej ruch ramienia i dźwiganie ogromnych ciężarów. Siłowniki hydrauliczne z kolei działają dzięki cieczy roboczej wpuszczanej do nich pod ciśnieniem. Jeśli to ciśnienie będzie zbyt niskie, podzespoły nie będą dobrze spełniać swojej funkcji, maszyna nie będzie zdatna do pracy, a to z kolei może doprowadzić do niechcianych przestojów w firmie i związanych z nimi strat finansowych. Dlatego właśnie w serwisie hydrauliki siłowej (i nie tylko) manometry są wręcz niezbędne. Dzięki nim można prawidłowo zdiagnozować problem podzespołów i usunąć usterkę, a po skończonej pracy przeprowadzić testy sprawdzające, czy wszystko poszło zgodnie z planem.

Manometry to niewielkie i stosunkowo mało skomplikowane urządzenia, jednak bez nich trudno wyobrazić sobie pracę wielu firm i przedsiębiorstw.

Oceń naszą pracę

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 600 203 400


biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę