Minikoparki JCB, Kubota, Caterpillar, Bobcat, Yanmar, Komatsu – jaką małą koparkę wybrać?


3.9
(18)

Minikoparki JCB, Kubota, Caterpillar, Bobcat, Yanmar, Komatsu – jaką małą koparkę wybrać?

W dzisiejszych czasach minikoparki są maszynami nie tylko wszechstronnymi, ale w zasadzie nie do zastąpienia. Niemal każda firma budowlana, nawet te najmniejsze, mają na wyposażeniu przynajmniej jedną sztukę. W zasadzie już nie tylko właściciele firm budowlanych zaopatrują się w ten sprzęt, ponieważ wielu ogrodników zajmujących się nieco większymi inwestycjami nie wyobraża sobie podstawowych prac ziemnych bez minikoparki.

Często przedsiębiorcy widzą zakup minikoparki jako ogromny wydatek dla firmy, nie biorąc pod uwagę zysku, jaki dzięki niej będą mieli. Dzisiaj bezwzględnie największym kosztem każdego przedsiębiorcy są pracownicy. Ludzie to także największe dobro każdej firmy i należy dbać o swoich ludzi. Co z tym wspólnego ma minikoparka? Dzięki niej operator będzie mógł wykonać pracę o wiele szybciej i w dużo lepszych warunkach. Dodatkowo tę samą pracę, którą wykona jeden operator minikoparki, często trzeba by przyrównać do pracy trzech lub czterech osób. Podobnie jest w przypadku ogrodników, którzy w dzisiejszych czasach mają pełne ręce roboty. W takim wypadku koszt leasingu szybko znika i okazuje się, że zakup koparki już od pierwszego dnia przyniósł dużo większy zysk, niż oczekiwaliśmy.

Minikoparka w firmie – wady i zalety. Czy warto zainwestować w minikoparkę?

Przed zakupem minikoparki warto się zastanowić, co nam ona da, jakie będą wady i zalety jej zakupu i czy faktycznie warto zainwestować w małą koparkę do swojej firmy. W przypadku firm budowlanych, nawet mikrodziałalności zatrudniających do kilku osób, jest to na pewno dobre rozwiązanie.

Dzięki minikoparce wykonamy wszystkie prace ziemne wiążące się z budową domów i nie tylko. Minikoparka, nawet pomimo niewielkiej łyżki, ma o niebo większą moc przerobową niż kilku pracowników. Nie mówiąc już o wygodzie pracy i oczywiście o tym, że maszyna się nie psuje. Wynajmowanie koparki z operatorem nie jest ani tanie, ani proste. W dzisiejszych czasach roboczogodzina minikoparki wraz z operatorem to około 100 zł. Dlatego warto zastanowić się, czy aby jeden wynajem przy jednej inwestycji nie będzie droższy niż leasing za minikoparkę.

Oczywiście należy do tego wszystkie doliczyć jeszcze koszty serwisu, naprawy oraz eksploatacji. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, zakup własnego sprzętu jest znacznie bardziej opłacalny.

Mimo wszystko byłoby zbyt pięknie, gdyby nie byłoby żadnych wad zakupu swojej maszyny. Największą jest konieczność serwisowania oraz transportu maszyny. Jeśli jednak zdecydujemy się na minikoparkę do 2 ton, możemy zainwestować w hak i przyczepę do przewożenia koparki, a wtedy problem bardzo szybko się rozwiązuje.

Minikoparki JCB, Kubota, Caterpillar, Bobcat, Yanmar – co sprawdzi się najlepiej?

Oferta maszyn budowlanych, a przede wszystkim minikoparek w naszym kraju jest niezwykle szeroka. Można tutaj znaleźć maszyny z całego świata. Jest wiele produktów światowej sławy marek, takich jak JCB, CAT czy Yanmar. Poza nimi jest wielu świetnych producentów, na przykład Bobcat czy Kubota. Dostępnych jest także wiele maszyn praktycznie nieznanych marek z Chin, które nierzadko potrafią zawstydzić nawet markowe maszyny.

Trudno jednoznacznie napisać, która z koparek sprawdzi się najlepiej. Wszystko zależy od naprawdę wielu czynników. Zaczynając od tego, jakie usługi maszyna będzie wykonywać, jak często, jaki mamy budżet na maszynę, czy planujemy zakup nowej minikoparki, czy interesuje nas minikoparka używana, gdzie znajduje się serwis minikoparek tego producenta i wiele, wiele innych rzeczy.

Nowa minikoparka cena. Czy warto zainwestować w tanie używane minikoparki?

Pierwszą rzeczą, nad którą musimy się zastanowić, jest to, czy chcemy kupić nową maszynę, czy jednak rozglądamy się za czymś używanym. Zwykle jest to zależne od kwoty, jaką możemy przeznaczyć na minikoparkę. Ceny minikoparki używanej zaczynają się w okolicy 20 000 zł. Jednak trzeba zaznaczyć, że jest to sprzęt zwykle bardzo zużyty. Przywrócenie go do właściwej sprawności może kosztować nawet drugie tyle. Kupując minikoparkę w takiej cenie, trzeba z góry założyć, że za chwilę będzie wymagała ona naprawy, która może być kosztowna.

Zwykle używane minikoparki całkiem niezłej jakości można kupić już od 50–60 tysięcy złotych. W tym wypadku można już liczyć na sprzęt, który jest stosunkowo zadbany, jednak ma swoje lata.

Dobrej jakości używane minikoparki znany marek, takich jak Caterpillar, można kupić już w cenie około 80 000 zł. Jest to cena maszyny kilkuletniej, która ma już pewną liczbę MTH, jednak była cały czas serwisowana i na bieżąco naprawiana.

Pułap 100 tysięcy złotych to moment, w którym możemy już zastanowić się nad zakupem nowej minikoparki. Chińskie produkty, takie jak minikoparki Sunward, zaczynają się w cenie około 95 tysięcy netto.


Maszyny bardziej znane i na co dzień polecane w nowej odsłonie można kupić w cenie około 120 tysięcy złotych. Idealnym przykładem są małe koparki ze stajni Yanmar.

Najwyższa półka cenowa to minikoparki światowych producentów, takich jak CAT. Tutaj podstawowe wersje nowych maszyn można kupić za około 180 tysięcy złotych.

W tym momencie warto się zastanowić, jakie są nasze potrzeby, jakie mamy możliwości serwisowe i jak mocno będziemy eksploatować swój sprzęt. Nowe minikoparki są obłożone gwarancją producenta. Zwykle jest to rok gwarancji pełnej z możliwością przedłużenia. W przypadku chińskiego pojazdu marki Sunward podstawowa gwarancja to rok na całą maszynę i aż dwa lata na wszystkie podzespoły hydrauliczne. Dodatkowo kupując nową maszynę, wiemy dokładnie, co dostajemy. Wybierając używaną minikoparkę, nie mamy pewności, co i kiedy ulegnie awarii.

Jeśli decydujemy się na używaną minikoparkę, nie powinniśmy szukać ofert za 20–30 tysięcy złotych z założeniem, że po wymianie oleju wszystko będzie działać przez długie lata. Niestety, zapewne będzie nas czekać jakaś poważna naprawa. Zwykle maszyny tego typu są eksploatowane do oporu. W oleju hydraulicznym znajduje się najczęściej sporo opiłków, które nie tylko oznaczają uszkodzenia elementów hydrauliki siłowej, ale także często są przyczyną mniejszych uszkodzeń, rys czy rozszczelnień, które w sumie potrafią pochłonąć sporą kwotę podczas naprawy.


Minikoparki z Chin. Czy chińskie minikoparki zdadzą egzamin?

Każdego roku w naszym kraju pojawia się coraz więcej chińskich minikoparek. Coraz więcej o nich informacji w sieci, a każdego roku sprzedaż tych maszyna rośnie. Chińska marka nie musi oznaczać tandety. Ostatecznie niemal każdy duży producent ma swoje fabryki w Chinach, a co ciekawe, Sunward, czyli Chiński producent, fabrykę swoich maszyn ma również w Belgii.

Chińskie maszyny nie oznaczają tandety. Możemy się zdziwić, ale większość z nich jest budowana na oryginalnych podzespołach takich marek jak Bosch Rexroth.

Minikoparki z Niemiec. Czego spodziewać się po sprzęcie z Niemiec?

Ciekawym tematem są maszyny importowane do nas z zachodu, szczególnie z Niemiec. Wiele razy słyszymy pytania, czy warto ściągać maszyny z zagranicy. Trudno powiedzieć, jednak fakt jest taki, że w dzisiejszych czasach jest bardzo trudno o dobrą maszynę. Mało tego – w momencie pisania tego artykułu trudno jest nawet o jakąkolwiek maszynę!

Na nowe koparki od światowych producentów trzeba czekać nawet pół roku! A kiedy potrzebujemy maszyny na wczoraj, bo jedna z naszych się nie nadaje lub właśnie podpisaliśmy umowę na dużą inwestycję?

Szukając maszyny, należy zwracać uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą z nich są przepracowane MTH. Im ich więcej, tym maszyna bardziej wyeksploatowana. Często w ogłoszeniach można trafić na sprzeczne informacje, kiedy to maszyna jest w opłakanym stanie, a sprzedawca twierdzi, że ma ona zaledwie 3000 MTH.

Poza tym warto zwracać uwagę na to, jaki rok produkcji ma minikoparka. Nie chodzi tutaj tylko o jej zużycie, ale także o coraz nowsze rozwiązania stosowane przez producentów. O starszych maszynach można powiedzieć, że są dużo trwalsze, jednak nie mają wielu rozwiązań, które w dzisiejszych czasach powinny być na porządku dziennym. Jednym z takich przykładów jest choćby klimatyzacja. Praca na minikoparce po 10 godzin bez klimatyzacji w 30-stopniowym upale potrafi być niezwykle trudna.

Rok produkcji to ważna rzecz z jeszcze jednego powodu. Wieli partii maszyn wyjeżdżających od producentów była zwyczajnie nieudana lub miała jakąś typową wadę. Szukając maszyn, warto sprawdzić, czy minikoparka, która nas interesuje, nie jest właśnie jednym z takich urządzeń.


Przy szukaniu maszyny z zagranicy istotna jest też masa własna. Głównie ze względu na koszty transportu takiej koparki.

Warto także sprawdzić, czy maszyna była serwisowana, jak mają się filtry i jak wygląda olej. Stan minikoparki można też łatwo określić przy podstawowych ruchach maszyny, wykonując skrajne manewry obciążające maksymalnie hydraulikę siłową.

Oglądając oferty w internecie, sprawdźmy, jak wyglądają siłowniki, czy na zdjęciach nie widać wycieków i jak wygląda kabina. Wbrew pozorom kabina minikoparki może dużo powiedzieć o samej maszynie.

Reasumując – zwróćmy uwagę na przebieg, stan typowych elementów, takich jak fotel kabiny, joysticki i siłowniki. Upewnijmy się, czy nie ma nieszczelności. Popracujmy maszyną i sprawdźmy, czy nie wydaje niepokojących dźwięków na maksymalnym zakresie pracy. Dowiedzmy się, czy maszyna była serwisowana i sprawdźmy, w jakim stanie są filtry i olej.

Ważne jest także, żeby szukać minikoparki o opinii maszyny nie do zdarcia. Zapoznajmy się z ofertą topowych producentów na rynku, takich jak JCB, Yanmar, Kubota, Bobcat czy Komatsu, i sprawdźmy, czy są tam modele szczególnie polecane.


Minikoparki do 3,5 tony, 3 ton czy do 2 ton. Co sprawdzi się najlepiej?

Masa własna maszyny jest bardzo istotnym elementem podczas wyboru koparki. Z masą wiążą się trzy rzeczy: siła koparki, przeciwwaga oraz możliwości transportu. Koparki do 2 ton można zwykle spokojnie przewozić na przyczepie, jeśli cała masa zestawu nie przekracza 3500 kg. W przypadku cięższych maszyn potrzebne są już dodatkowe uprawnienia, co często staje się dużym problemem.

Jednak większa masa własna potrafi znacząco zwiększyć zakres, możliwość i tempo pracy. Dodatkowo większa masa to możliwość wykonywania także innej pracy, która wiąże się nie tylko z kopaniem. Mamy możliwość przenoszenia większych rzeczy, bez obaw, że stracimy stabilizację maszyny.

Przed zakupem minikoparki warto dobrze się zastanowić, koparka o jakiej masie będzie dla nas najlepszym wyborem.

Ranking popularnych minikoparek dla małej firmy – polecane minikoparki

Oceń naszą pracę

3.9
(18)

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 600 203 400


biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę