Napędy i sterowanie hydrauliczne w maszynach i urządzeniach, czyli hydraulika siłowa w praktyce

6 sierpnia 2021
1-1280x622.jpg

Hydraulika siłowa wykorzystywana jest w niejednej branży. Bez niej trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu gałęzi gospodarki. Daje ona bowiem ogromne możliwości, ułatwiając i przyspieszając pracę zarówno na budowie, w fabryce czy kopalni, jak i w gospodarstwach rolnych. Hydraulika siłowa umożliwia specjalistycznym maszynom wykonywanie precyzyjnych zadań, a co za tym idzie, zapewnia wielu firmom sprawne działanie i możliwość realizacji różnorakich inwestycji.

Hydraulika siłowa – co kryje się pod tym pojęciem?

Hydraulika siłowa, jak można wyczytać już z samej nazwy, zajmuje się układami hydraulicznymi – zarówno ich projektowaniem, jak i praktycznym zastosowaniem. Wspomniane układy wykorzystują energię ciśnienia cieczy hydraulicznej i zamieniają ją w energię mechaniczną. Ta z kolei umożliwia wykorzystującym ją elementom zarówno podnosić i przenosić ogromne ciężary, jak i wykonywać precyzyjne ruchy. Do „rodziny” hydrauliki siłowej należą takie elementy jak: siłowniki hydrauliczne, pompy hydrauliczne czy silniki hydrauliczne. To dzięki niej swoją pracę mogą wykonywać maszyny budowlane, wydobywcze, porządkowe czy te wykorzystywane na liniach produkcyjnych. Trzeba dodać, że moc urządzeń opartych na hydraulice siłowej jest naprawdę imponująca – wystarczy wybrać się na plac budowy i spojrzeć na wywrotkę bądź koparkę przy pracy. Maszyny regularnie podnoszą ciężary ważące kilka, a nawet kilkadziesiąt ton.

Siłowniki hydrauliczne – wielka moc ukryta w niepozornym urządzeniu

Siłowniki hydrauliczne to podzespoły, bez których wiele maszyn po prostu nie byłoby w stanie prawidłowo funkcjonować i spełniać swoich zadań. Korzysta z nich wiele branż i dziedzin gospodarki. Można by się spodziewać, że skoro urządzenia te dają tak wielkie możliwości, to muszą być bardzo złożone i skomplikowane w swojej budowie i sposobie działania. To prawda, ale tylko po części. Siłowniki wyposażone są w wiele elementów składowych, ale mimo skomplikowanej konstrukcji ich działanie opiera się na dość prostych zasadach. Ciecz robocza jest wtłaczana do wnętrza cylindra pod dużym ciśnieniem i napiera na tłok, który z kolei porusza tłoczyskiem. Po wykonaniu ruchu tłok wraca do pozycji wyjściowej – albo za sprawą ściskanej w trakcie ruchu roboczego sprężyny, albo pod wpływem ciężaru samego tłoczyska bądź urządzenia roboczego. Cały proces powtarza się, umożliwiając maszynie wykonywanie swojej pracy.

Siłowniki są urządzeniami wytrzymałymi, jednak nie wolno zapominać, że wymagają regularnego serwisowania. Z czasem podczas pracy w trudnych warunkach mogą zużywać się uszczelnienia, co z kolei może prowadzić do przecieków. A niesprawny siłownik skutkuje często unieruchomieniem całej maszyny i zatrzymaniem prac.

naprawa siłowników hydraulicznych małopolska

Pompy hydrauliczne – urządzenia wprawiające w ruch ciecz roboczą

Dzięki pompom hydraulicznym możliwe jest działanie innych podzespołów hydrauliki siłowej. To one odpowiadają za wprawianie cieczy roboczej w ruch. Dostarcza ona pod wysokim ciśnieniem olej do odbiornika, którym może być np. siłownik hydrauliczny. Charakterystyczny dla pompy jest jej sposób działania. Jej praca zaczyna się w chwili uruchomienia maszyny i trwa nieprzerwanie aż do jej wyłączenia. Pompa hydrauliczna jest więc elementem, który jest niemal nieustannie eksploatowany.

Pompy hydrauliczne dzielą się na kilka rodzajów. Możemy spotkać:

  • pompy hydrauliczne osiowe,
  • pompy hydrauliczne wielotłoczkowe,
  • pompy hydrauliczne promieniowe,
  • pompy hydrauliczne zębate,
  • pompy hydrauliczne śrubowe,
  • pompy hydrauliczne łopatkowe.

Każde z wymienionych urządzeń charakteryzuje się nieco innym działaniem. Dlatego różne rodzaje pomp wykorzystywane są do odmiennych zadań. Częstszym i tańszym rozwiązaniem jest zwykle pompa zębata, a do bardziej wymagających zadań lepszym wyjściem może być zainwestowanie w pompę wielotłoczkową – wszystko zależy od potrzeb i wymagań względem podzespołów.

regeneracja pomp hydraulicznych małopolska

Silniki hydrauliczne, czyli hydromotory – ważna część układów hydraulicznych

Silniki hydrauliczne, zwane też hydromotorami, są w dużym stopniu podobne do wyżej opisywanych pomp hydraulicznych, przez co ich elementy wewnętrzne również wiele się od siebie nie różnią. Nie są jednak oczywiście zupełnie jednakowe. Różnica między hydromotorem a pompą hydrauliczną jest taka, że pompa zaczyna pracować wraz z uruchomieniem maszyny i działa nieustannie, silnik natomiast uruchamia się dopiero w chwili, w której dopłynie do niego ciecz robocza dostarczana przez pompę. Wspomniana ciecz jest więc źródłem energii silnika hydraulicznego. Zadaniem silnika jest z kolei zamiana energii hydraulicznej na mechaniczną, dzięki czemu maszyna zostaje wprawiona w ruch. Wraz ze wzrostem ciśnienia rośnie więc siła (energia potencjalna) urządzenia. Hydromotory odpowiadają m.in. za napędzanie gąsienic w koparkach gąsienicowych, a także napędzają układ obrotowy w koparkach obrotowych.

Poszczególne elementy hydrauliki siłowej odpowiadają za różne zadania, jednak uzupełniają się wzajemnie, umożliwiając działanie konkretnych maszyn. Dzięki hydraulice siłowej specjalistyczne urządzenia nie tylko są w stanie funkcjonować, ale i wykonywać precyzyjne czynności pod okiem czuwających nad nimi specjalistów.

Oceń naszą pracę

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 600 203 400


biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę