Naprawa podnośników hydraulicznych – budowa, przyczyny awarii oraz przebieg naprawy podnośników hydraulicznych

4 czerwca 2021
2-weryfikacja-pomp-hydraulicznych-2-1280x622.jpg

Podnośniki hydrauliczne umożliwiają podnoszenie stosunkowo dużych ciężarów niskim nakładem siły. Istnieją one w różnych formach, od kompaktowych wersji służących do podnoszenia pojazdów po znacznie większe, montowane np. do ciągnika, wykorzystywane choćby w przemyśle leśnym.

Szczególnie wiele wersji podnośników hydraulicznych wykorzystywanych jest w branży motoryzacyjnej. Równie popularne są tam stosunkowo niewielkie podnośniki typu żaba, co potężne podnośniki dwu- lub czterokolumnowe, będące w stanie podnieść pojazd o dużych gabarytach.

Budowa podnośników hydraulicznych oraz ich zastosowanie

Działanie podnośników hydraulicznych odbywa się z wykorzystaniem płynu hydraulicznego. Użytkownik pompuje ciecz przez mechanizm, używając do tego relatywnie niewielkiej siły. Tłok jest odciągany, a płyn zasysa się ze zbiornika do komory pompy. Gdy tłok porusza się do przodu, płyn jest z powrotem wtłaczany przez zawory do cylindra nośnego. Sam cylinder jest wypychany do góry, co skutkuje podniesieniem elementu, który znajduje się nad nim.

Przyczyny awarii podnośników hydraulicznych – co powoduje awarię podnośników hydraulicznych?

Najczęściej nieprawidłowe działanie podnośników hydraulicznych związane jest z utratą szczelności, wyciekami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Kolejnym powodem wadliwego działania urządzenia może być dostanie się zanieczyszczeń do układu hydraulicznego. Te dwie przyczyny nierzadko występują razem, utrata szczelności może nastąpić w wyniku zużycia się gumowych uszczelniaczy. W przypadku utraty szczelności ubytki cieczy roboczej mogą spowodować, że podnośnik zostanie trwale uszkodzony lub osłabić go, sprawiając, że będzie działał gorzej – siła udźwigu będzie znacznie mniejsza. Istnieje również ryzyko związane z dostaniem się wody i zanieczyszczeń do wnętrza podnośnika, to z kolei może spowodować wystąpienie korozji wewnątrz układu, co sprawi, że regeneracja nie będzie możliwa. Nieszczelność może więc być źródłem zanieczyszczeń oraz poważnych uszkodzeń podnośnika. Dobrze więc, by serwis, do którego oddajemy nasz podnośnik hydrauliczny, miał na wyposażeniu uszczelki wykonane z tych samych materiałów, jakie wykorzystywane są przez producentów siłowników hydraulicznych. Po pierwsze, takie uszczelki są zwyczajnie bardziej trwałe niż zamienniki gorszej jakości, po drugie, w przypadku gdy nasz jest wyposażony w uszczelki o niestandardowych rozmiarach, znalezienie właściwych wśród zamienników może okazać się problematyczne, co w konsekwencji wydłużyć czas serwisu.

Jak widać, zignorowanie drobnych usterek może skutkować pojawieniem się poważnych uszkodzeń w przyszłości. Warto więc wykonywać drobne regeneracje, gdy tylko wystąpią znaki sygnalizujące, że nasz podnośnik może wymagać naprawy. Przykładem takich sygnałów może być: niewysuwanie się podnośnika całkowicie lub jego wolne wysuwanie się, piszczenie, generowanie nadmiernego hałasu, odbarwienie lub spienienie się oleju znajdującego wewnątrz podnośnika, które może prowadzić do wspomnianej wcześniej korozji wewnątrz podnośnika.

Przebieg naprawy podnośników hydraulicznych

Naprawa podnośników hydraulicznych może polegać na wykonaniu stosunkowo taniej regeneracji lub wymianie uszkodzonych elementów. Jako serwis zawsze staramy się regenerować niesprawne komponenty, gdyż jest to tańsze dla klienta, a jakość elementu po naprawie jest porównywalna z nowo wymienioną częścią. Przykładowo rysy wewnątrz cylindra, mogące powodować osłabienie podnośników np. poprzez utratę szczelności wewnętrznej, można skutecznie wyszlifować. Niestety w przypadku, gdy podnośnik jest uszkodzony w takim stopniu, że regeneracja nie jest możliwa lub jest zwyczajnie nieopłacalna, jedyną możliwością pozostaje wymiana uszkodzonych elementów na nowe. Warto więc możliwie szybko eliminować usterki podnośników, a także dbać o to, by olej wewnątrz był czysty i nie było go za mało.

W przypadku naprawy nie tylko podnośników hydraulicznych, ale w zasadzie każdych urządzeń działających w oparciu o system hydrauliki siłowej, dużą rolę odgrywają testy wykonywane zarówno przed naprawą, celem dokonania diagnozy, jak i testy przeprowadzane po dokonaniu serwisu. Testy wykonane na początku serwisu mają na celu znalezienie usterki oraz upewnienie się, czy poza głównym źródłem problemu nie istnieją inne, mniejsze defekty, które w przyszłości mogą również być przyczyną awarii urządzenia. Testy na tym etapie nie tylko ułatwiają diagnozę dla serwisanta – dzięki nim klient zlecający naprawę podnośnika hydraulicznego otrzymuje dokładne informacje, jak przebiegała będzie naprawa, gdzie możliwa jest regeneracja, a gdzie konieczna będzie wymiana podzespołów oraz jaki jest jej szacowany koszt. Z kolei testy wykonane po naprawie pozwalają upewnić się, że naprawa podnośników hydraulicznych została wykonana prawidłowo, a sam podnośnik hydrauliczny jest znowu sprawny w stu procentach. Po przeprowadzeniu testów końcowych klient może otrzymać wydruk danych obrazujący, jakie parametry pracy uzyskuje podzespół przed i po naprawie lub regeneracji.

Oceń naszą pracę

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 600 203 400


biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę