Naprawa siłowników hydraulicznych


4.9
(14)

Siłowniki hydrauliczne, podobnie jak silniki czy rozdzielacze hydrauliczne, są częściami serwisowymi. Każdy z tych podzespołów należy co jakiś czas poddać serwisowi, tak aby wszystko działało sprawie, ale co ważniejsze działało przez długie lata.

Powyższe elementy zwykle są wykonane z najwyższą starannością, a co za tym idzie, są bardzo trwałe. Jednak to nie gwarantuje, że zawsze będą chodzić nienagannie. Kluczem do długoletniego wykorzystania sprzętu bez poważnych awarii, jest regularny serwis i naprawa elementów eksploatacyjnych.


Budowa siłowników hydraulicznych jest nieco bardziej skomplikowana. Elementy, z których się składają, to:


 1. Ucho dna siłownika
 2. Dno siłownika
 3. Pierścień prowadzący tłok
 4. Uszczelnienie tłokowe
 5. Tłok
 6. Uszczelnienie dławnicy względem cylindra
 7. Pierścienie prowadzące tłoczysko

 1. Uszczelnienie dławicowe
 2. Uszczelka tłoka względem tłoczyska
 3. Cylinder
 4. Tłoczysko
 5. Uszczelnienie buforowe
 6. Pierścień zgarniający
 7. Dławica
 8. Ucho tłoczyska z łożyskiem wahliwym

W rozbudowanych mechanizmach, które mają więcej elementów składowych, częściej może ulec coś awarii. Dlatego zawsze warto dmuchać na zimne i serwisować sprzęt, zanim dojdzie do poważniejszej usterki.

Zasada działania siłowników jest dość prosta. Ciecz robocza dostaje się pod ciśnieniem do wnętrza cylindra i napiera na tłok, wprawiające go w ten sposób w ruch posuwisto-zwrotny. Tłok wraca do pozycji wyjściowej za pomocą sprężyny ściskanej w czasie suwu roboczego, ale też może się to stać pod wpływem ciężaru tłoczyska, urządzenia roboczego oraz obciążenia pochodzącego z zewnątrz.

Niemal wszystkie rodzaje siłowników działają podobnie, a różnice są nieznaczne.
Naprawiamy różnego rodzaju siłowniki:

 • naprawa siłowników jednostronnego działania
 • naprawa siłownika (cylindra tłokowego) dwustronnego działania
 • regeneracja siłowników hydraulicznych (cylindrów) podporowychCo powoduje awarię siłowników hydraulicznych?


Powodów uszkodzenia może być kilka, jednak najczęściej regeneracja siłowników hydraulicznych jest konieczna przez utratę szczelności dławicy, przecieki wewnątrz mechanizmu, jak i przecieki zewnętrzne.

Zawsze wymieniaj olej na czas. Zanieczyszczony olej zmniejsza jakość smarowania, a nawet może bezpośrednio spowodować uszkodzenie.

Nigdy nie obciążaj maszyn rolniczych, maszyn budowlanych i innych narzędzi do maksimum. Praca w krytycznych warunkach może szybko doprowadzić do osłabienia elementów, w skutek których maszyna wymagać będzie nie tylko regeneracji, ale poważnej naprawy.

Zużycie prowadnic tłoczyska jest czymś normalnym. Ważne jest sprawdzanie i serwisowanie sprzętu, żeby nie doszło do poważniejszych uszkodzeń.

Problemy z ciśnieniem w układzie hydraulicznym mogą również doprowadzić do uszkodzenia siłowników hydraulicznych. Jeśli zauważysz, że maszyny nie działają tak jak wcześniej, koniecznie zadzwoń do nas!

Podczas pracy maszyn rolniczych i budowlanych często zdarzają się uszkodzenia fizyczne elementów hydraulicznych, które zwykle wymagają natychmiastowej naprawy.

Jak przebiega naprawa siłowników hydraulicznych?


Pierwszą i najważniejszą czynnością jest odszukanie miejsca lub miejsc awarii. Naprawa na ślepo i wymienianie wszystkiego po kolei, to często wyrzucanie pieniędzy w błoto i strata czasu, który zwykle jest jeszcze droższy, niż pieniądze.

Przed przystąpieniem do regeneracji sprawdzamy, co się stało i gdzie leży problem. Demontujemy siłowniki hydrauliczne na części, oceniamy ich zużycie i ewentualne uszkodzenia.Serwis siłowników hydraulicznych przebiega stopniowo i podczas tego procesu wykonujemy następujące czynności:

 1. Kontrola powierzchniowa chromowanych tłoczysk
 2. Sprawdzenie stanu dławicy
 3. Kontrola spasowania dławicy z tłoczyskiem
 4. Sprawdzenie osadzenia dławicy w cylindrze
 5. Sprawdzenie tłoka
 6. Kontrola spasowania tłoka z cylindrem

 

Po każdej ekspertyzie obowiązkowo wyceniamy koszt naprawy. Zawsze staramy się dokładnie określić, jakie koszty wyniesie naprawa siłowników hydraulicznych i robimy to tak, aby były one możliwie NAJNIŻSZE! Regeneracja siłowników wykonana w odpowiednim momencie może ochronić Cię przed sporymi kosztami, dlatego jeśli zauważysz jakieś niepokojące zachowania maszyny, koniecznie zgłoś się do nas!

Hydroserwis posiada mobilny serwis maszyn budowlanych, dzięki któremu szybko zareagujemy i rozwiążemy problem! Mamy również długoletnie doświadczenie w zakresie regeneracji elementów hydrauliki siłowej. Zawsze dążymy do nadrzędnego celu, jakim jest naprawa. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i wymiana jest niezbędna, zrobimy to za pomocą markowych części znanych producentów, takich jak:

CAT, CATERPILLAR, CASE, LINDE, MEILLER KIPPER, HSW, MECALAC, LIEBHERR, ATLAS, VOLVO, JCB, MANITOU, KOMATSU, NEW HOLLAND, HITACHI, HYVA i wielu, wielu innych.

Przez lata prowadzenia usług w tym zakresie, nauczyliśmy się, jak ważny jest czas. Regeneracja, wymiana czy naprawa, powinny przebiegać szybko i sprawnie. Części powinny być przetestowane tak, żeby maszyna jak najszybciej mogła wrócić do pełnej pracy i mogła generować kolejne zyski!

Regeneracje siłowników hydraulicznych staramy się przeprowadzić tak, aby sprzęt działał, a klient poniósł jak najmniejsze koszty. Jednak nie jest to zawsze możliwe. Zwlekanie z serwisem i regeneracją często doprowadza do awarii, której nie opłaca się naprawiać. W takim wypadku zawsze dopasujemy nową część, oryginalną, prosto od producenta, bez dodatkowych pośredników.

Oceń naszą pracę

4.9
(14)

Hydroserwis
Hydraulika Siłowa
Mariusz Banat

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 888 864 248

Paweł Dyrdał
Tel. + 48 784 413 267

Biuro:
Tel. + 48 (14) 692 55 79
Od 7:00 do 15:00

Marta Banat
Tel. + 48 880 462 000

biuro@hydroserwishs.pl

Oceń naszą pracę