Naprawa siłowników hydraulicznych


4.9
(32)

Siłowniki hydrauliczne, podobnie jak silniki czy rozdzielacze hydrauliczne, są częściami serwisowymi. Każdy z tych podzespołów należy co jakiś czas poddać serwisowi, tak aby wszystko działało sprawnie, ale co ważniejsze działało przez długie lata.

Powyższe elementy zwykle są wykonane z najwyższą starannością, a co za tym idzie, są bardzo trwałe. Jednak to nie gwarantuje, że zawsze będą działać nienagannie. Kluczem do długoletniego wykorzystania sprzętu bez poważnych awarii jest regularny serwis i naprawa elementów eksploatacyjnych.

Na samym początku warto dodać, że nasza firma korzysta z uszczelnień marki Kedarix. Dlaczego o tym wspominamy? Przede wszystkim dlatego, że uszczelnienia do siłowników hydraulicznych, i nie tylko, marki Kedarix są najwyższej jakości i nie ma tutaj ani grama przesady. Wszystkie uszczelniacze produkowane przez wspomnianego producenta są wykonywane z dokładnie tych samym materiałów, które wykorzystują producenci tacy jak CAT, JCB, Liebherr i wiele innych. Dzięki temu wybierając usługę regeneracji siłowników hydraulicznych w naszym serwisie, masz gwarancję, że wszystko zostanie naprawione na najlepszych podzespołach. Ale to nie koniec. Firma Kedarix wykonuje na zamówienie uszczelniacze do każdego typu i modelu siłowników hydraulicznych bez względu na ich gabaryty. Dzięki temu nasi klienci mają gwarancję szybkiej usługi nawet w przypadku nietypowych siłowników hydraulicznych, których naprawy nie jest stanie podjąć się każdy serwis hydrauliczny.


Budowa siłowników hydraulicznych jest nieco bardziej skomplikowana. Elementy, z których się składają, to:


 1. Ucho dna siłownika
 2. Dno siłownika
 3. Pierścień prowadzący tłok
 4. Uszczelnienie tłokowe
 5. Tłok
 6. Uszczelnienie dławnicy względem cylindra
 7. Pierścienie prowadzące tłoczysko

 1. Uszczelnienie dławicowe
 2. Uszczelka tłoka względem tłoczyska
 3. Cylinder
 4. Tłoczysko
 5. Uszczelnienie buforowe
 6. Pierścień zgarniający
 7. Dławica
 8. Ucho tłoczyska z łożyskiem wahliwym

W rozbudowanych mechanizmach, które mają więcej elementów składowych, częściej może ulec coś awarii. Dlatego zawsze warto dmuchać na zimne i serwisować sprzęt, zanim dojdzie do poważniejszej usterki.

Zasada działania siłowników jest dość prosta. Ciecz robocza dostaje się pod ciśnieniem do wnętrza cylindra i napiera na tłok, wprawiające go w ten sposób w ruch posuwisto-zwrotny. Tłok wraca do pozycji wyjściowej za pomocą sprężyny ściskanej w czasie suwu roboczego, ale też może się to stać pod wpływem ciężaru tłoczyska, urządzenia roboczego oraz obciążenia pochodzącego z zewnątrz.

Niemal wszystkie rodzaje siłowników działają podobnie, a różnice są nieznaczne.
Naprawiamy różnego rodzaju siłowniki:

 • naprawa siłowników jednostronnego działania
 • naprawa siłownika (cylindra tłokowego) dwustronnego działania
 • regeneracja siłowników hydraulicznych (cylindrów) podporowychCo powoduje awarię siłowników hydraulicznych?


Powodów uszkodzenia może być kilka, jednak najczęściej regeneracja siłowników hydraulicznych jest konieczna przez utratę szczelności dławicy, przecieki wewnątrz mechanizmu, jak i przecieki zewnętrzne.

Zawsze wymieniaj olej na czas. Zanieczyszczony olej zmniejsza jakość smarowania, a nawet może bezpośrednio spowodować uszkodzenie.

Nigdy nie obciążaj maszyn rolniczych, maszyn budowlanych i innych narzędzi do maksimum. Praca w krytycznych warunkach może szybko doprowadzić do osłabienia elementów, w skutek których maszyna wymagać będzie nie tylko regeneracji, ale poważnej naprawy.

Zużycie prowadnic tłoczyska jest czymś normalnym. Ważne jest sprawdzanie i serwisowanie sprzętu, żeby nie doszło do poważniejszych uszkodzeń.

Problemy z ciśnieniem w układzie hydraulicznym mogą również doprowadzić do uszkodzenia siłowników hydraulicznych. Jeśli zauważysz, że maszyny nie działają tak jak wcześniej, koniecznie zadzwoń do nas!

Podczas pracy maszyn rolniczych i budowlanych często zdarzają się uszkodzenia fizyczne elementów hydraulicznych, które zwykle wymagają natychmiastowej naprawy.

Jak przebiega naprawa siłowników hydraulicznych?


Pierwszą i najważniejszą czynnością jest odszukanie miejsca lub miejsc awarii. Naprawa na ślepo i wymienianie wszystkiego po kolei, to często wyrzucanie pieniędzy w błoto i strata czasu, który zwykle jest jeszcze droższy, niż pieniądze.

Przed przystąpieniem do regeneracji sprawdzamy, co się stało i gdzie leży problem. Demontujemy siłowniki hydrauliczne na części, oceniamy ich zużycie i ewentualne uszkodzenia.

W skrócie mówiąc, zawsze najpierw należy określić zakres prac. Bardzo istotnym elementem, kiedy wymagana jest regeneracja siłowników, jest doświadczony serwisant. Z naszego punktu widzenia fachowiec potrafi zniwelować wiele kosztów klientów. Specjalista w swojej dziedzinie dokładnie sprawdzi, czy dane uszkodzenie da się zregenerować bez konieczności wymiany. Wymiana to zawsze ostateczność. Jest najdroższa i najmniej korzystna dla klienta. Jeśli jest możliwość skutecznej naprawy, która może wymagać jedynie czynności, jaką jest szlifowanie i chromowanie, to oszczędność na jednym siłowniku może wynosić nawet kilkaset złotych. 1. kontrola powierzchniowa chromowanych tłoczysk,
 2. sprawdzenie stanu dławicy,
 3. kontrola spasowania dławicy z tłoczyskiem,
 4. sprawdzenie osadzenia dławicy w cylindrze,
 5. sprawdzenie tłoka,
 6. kontrola spasowania tłoka z cylindrem.

Po każdej ekspertyzie obowiązkowo wyceniamy koszt naprawy. Zawsze staramy się dokładnie określić, jakie koszty wyniesie naprawa siłowników hydraulicznych. Działamy tak, aby były one możliwie NAJNIŻSZE! Regeneracja siłowników wykonana w odpowiednim momencie może uchronić Cię przed sporymi kosztami, dlatego jeśli zauważysz jakieś niepokojące zachowania maszyny, koniecznie zgłoś się do nas!

Hydroserwis ma w swojej ofercie mobilny serwis maszyn budowlanych, dzięki któremu szybko reagujemy i rozwiązujemy problem. Mamy również długoletnie doświadczenie w zakresie regeneracji elementów hydrauliki siłowej. Zawsze dążymy do nadrzędnego celu, jakim jest naprawa. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i wymiana jest niezbędna, zrobimy to za pomocą markowych części znanych producentów, takich jak:

CATERPILLAR (CAT), CASE, LINDE, MEILLER KIPPER, HSW, MECALAC, LIEBHERR, ATLAS, VOLVO, JCB, MANITOU, KOMATSU, NEW HOLLAND, HITACHI, HYVA i wielu, wielu innych.

Przez lata prowadzenia usług w tym zakresie nauczyliśmy się, jak ważny jest czas. Regeneracja, wymiana czy naprawa powinny przebiegać szybko i sprawnie. Części powinny być przetestowane tak, żeby maszyna jak najszybciej mogła wrócić do pełnej pracy i generować kolejne zyski.

Regeneracje siłowników hydraulicznych staramy się przeprowadzić tak, aby sprzęt działał, a klient poniósł jak najmniejsze koszty. Jednak nie jest to zawsze możliwe. Zwlekanie z serwisem i regeneracją często doprowadza do awarii, której nie opłaca się naprawiać. W takim wypadku zawsze dopasujemy nową, oryginalną część prosto od producenta – bez dodatkowych pośredników. Regeneracja siłowników hydraulicznych to to, czym zajmujemy się na co dzień. Mamy doświadczonych pracowników, dla których wymiana nawet siłowników w koparkach typu long nie stanowi żadnego problemu. Jeśli szukasz firmy, która zagwarantuje, że regeneracja siłowników hydraulicznych będzie wykonana w terminie, z gwarancją oraz atestem, to dobrze trafiłeś.

Oceń naszą pracę

4.9
(32)

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 600 203 400


biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę