Pompy hydrauliczne – co to jest? Rodzaje, budowa, sposób działania pomp

8 października 2021
20201215_151829-1280x577.jpg

Do rodziny hydrauliki siłowej należą takie elementy jak: siłowniki, silniki, rozdzielacze, przewody oraz pompy hydrauliczne. Układy hydrauliczne mają to do siebie, że są ściśle zamknięte, a ich prawidłowe działanie umożliwia ciecz robocza – najczęściej jest to olej. System hydrauliczny opiera się na współpracy wszystkich części składowych – każdy z elementów musi funkcjonować bez zarzutu, by całość spełniała swoją funkcję. Jeśli choćby jedna część układu ulegnie awarii i nie działa, jak należy, można zauważyć różnicę w pracy maszyny. Nawet niewielka usterka może negatywnie wpłynąć na funkcje maszyny. Jeśli zaś zdarzy się poważniejsza awaria, konsekwencje mogą być znacznie bardziej dotkliwe – może nawet dojść do uszkodzenia silników lub pomp hydraulicznych.

Pompa hydrauliczna jest podzespołem szczególnie mocno narażonym na różne awarie. Dzieje się tak, ponieważ jest ona bardzo intensywnie użytkowanym elementem układu hydraulicznego. W odróżnieniu od innych podzespołów hydraulicznych, takich jak silniki czy siłowniki, pompy działają bez przerwy od momentu uruchomienia maszyny, nawet jeśli ta jest w spoczynku. Ich praca ustaje dopiero z chwilą wyłączenia urządzenia przez operatora. I mimo że wspomniany podzespół może pracować z różną intensywnością (mogą się różnić obciążenia i parametry działania), to długotrwała praca w trudnych warunkach nie pozostaje bez wpływu na stan pompy.

Wiadomo już, że pompa hydrauliczna to podzespół, który działa bardzo intensywnie. Jednak warto wyjaśnić, na czym to działanie polega i jakie właściwie zadanie pełni pompa. Jej rolą jest zamiana energii mechanicznej (wytwarzanej przez silniki spalinowe i elektryczne) w hydrauliczną. Pompa zasila układ hydrauliczny przy pomocy cieczy roboczej – której funkcję najczęściej pełni specjalny olej – tłoczonej do instalacji pod odpowiednio wysokim ciśnieniem i z właściwą wydajnością. Ciecz wprawiana w ruch przez pompę dociera do konkretnego mechanizmu i napędza go, pozwalając na prawidłowe działanie urządzenia. Pompa hydrauliczna umożliwia tym samym działanie siłowników odpowiadających za ruch łyżki w koparce oraz tych, które są zainstalowane w prasach hydraulicznych. Omawiany podzespół stanowi kluczowy element układów hydraulicznych w wielu specjalistycznych urządzeniach i maszynach, takich jak: maszyny budowlane, rolnicze, leśne czy te wykorzystywane w przemyśle górniczym.

Silnik Bosch Rexroth A6VM107HA1R1/63W-VAB017H

Potrzebna pompa hydrauliczna lub części do niej? A może maszyna wymaga serwisu? Wystarczy telefon do firmy Banat!

Serwis Banat to nie tylko naprawa i regeneracja podzespołów hydraulicznych. Przedsiębiorstwo zajmuje się także sprzedażą pomp hydraulicznych uznanych firm, takich jak: Bosch Rexroth, Sauer Danfoss, Kayaba, Kawasaki, Liebherr, Linde, Nachi, Vickers, Komatsu czy Uchida oraz części zamiennych do nich. W asortymencie firmy znajdują się m.in. wały napędowe, tłoczki, separatory, ale także podstawowe elementy układów, takie jak choćby łożyska występujące w kołysce. Banat prowadzi również sprzedaż części do popularnych pomp Rexroth A4 czy Sauer Danfoss 90 oraz wielu innych. Wystarczy skontaktować się z firmą, a konsultant z pewnością doradzi i pomoże w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Ponadto w zakres usług firmy Banat wchodzą:

 • regeneracja pomp hydraulicznych,
 • regeneracja silników hydraulicznych,
 • regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych,
 • regeneracja skrzyń biegów maszyn budowlanych,
 • regeneracja mostów napędowych,
 • regeneracja kolumn obrotu,
 • regeneracja reduktorów obrotu,
 • regeneracja reduktorów jazdy (hydromotorów),
 • naprawa siłowników hydraulicznych,
 • naprawa maszyn budowlanych,
 • testy podzespołów hydraulicznych,
 • serwis maszyn budowlanych.

Firma Banat zajmuje się serwisem hydrauliki siłowej i maszyn następujących producentów:

 • Maszyny: Caterpillar, Komatsu, JCB, Case, Bobcat, Bomag, Zeppelin, Atlas, Volvo, Fuchs, Yanmar, Terex, New Holland, Manitou, Wacker Neuson, Mecalac, Merlo, Hitachi, Liebherr.
 • Pompy oraz silniki hydrauliczne: Kawasaki, Kayaba, Poclain, Caterpillar, Liebherr, Parker, Casappa, Rexroth, Hydromatik, Bosch, Linde, Uchida, Nachi, Sauer Danfoss, Brevini.
 • Skrzynie biegów oraz mosty napędowe: Allison, Carraro, Kessler, ZF – Zahnradfabrik, Clark Hurth, Dana Spicer.

Pompy hydrauliczne – rodzaje pomp i zasady ich działania

Pompy hydrauliczne występują w różnych wariantach. Rodzaj wykorzystywanego mechanizmu różni się w zależności od potrzeb. Najpopularniejszym rodzajem pompy jest hydrauliczna pompa zębata – wykorzystuje się ją w wielu rodzajach maszyn, bardzo często można ją spotkać w maszynach rolniczych. Pompy hydrauliczne śrubowe są z kolei używane o wiele rzadziej. Najczęściej wykorzystywane są do transportowania substancji niebezpiecznych i trudnych w przesyle, jednak często znajdują zastosowanie także w przemyśle spożywczym. Ich rola polega przede wszystkim na dozowaniu odpowiedniej ilości cieczy. Kolejnym rodzajem pomp hydraulicznych są pompy łopatkowe. Te urządzenia o dość delikatnej konstrukcji wykorzystuje się najczęściej do transportowania cieczy czystych i gazów. Jest jeszcze pompa wielotłoczkowa – ten typ wykazuje największą sprawność i zapewnia najlepsze osiągi w trakcie uzyskiwania wysokiego ciśnienia.

Kilka słów o pompach hydraulicznych zębatych

Zębate pompy hydrauliczne swoją nazwę zawdzięczają zębatkom, które są kluczowym elementem ich budowy. Te w czasie wyzębiania tworzą próżnię w lukach międzyzębnych, do niej z kolei zasysana jest przez kanał ssawny ciecz ze zbiornika. Opisany system spotykany jest w najpopularniejszym rodzaju pomp zębatych o zazębieniu zewnętrznym.

Pompy zębate można podzielić na kilka rodzajów. Różnią się one między sobą budową i zasadą działania, jednak efekty sprowadzają się do tego samego. Pompy hydrauliczne o zazębieniu zewnętrznym przystosowane są do transportu gęstych cieczy (takich jak żywica, tłuszcze, różne rodzaje paliw), są szczelne i nie zapychają się. Pompy hydrauliczne o zazębieniu wewnętrznym charakteryzują się dużą kulturą pracy oraz wysoką wydajnością, jednak ich budowa jest nieco bardziej skomplikowana, co też przekłada się na wyższą cenę w stosunku do pomp z zazębieniem zewnętrznym. Są jeszcze pompy gerotorowe – te wykorzystuje się w miejscach, gdzie konieczne jest zastosowanie pompy o stosunkowo małej masie i zwartej konstrukcji. Ten typ pompy cechują minimalne straty objętościowe i mechaniczne. Dodatkowym jej atutem jest cicha praca.

Pompa hydrauliczna śrubowa – czym się charakteryzuje?

Pompy śrubowe można spotkać najczęściej w wariancie dwu- i trzyśrubowym, jednak zdarzają się także jednośrubowe – ich zadaniem jest transport cieczy. Ich działanie pomp śrubowych opiera się na podobnej zasadzie, co w pompach zębatych, z tą różnicą, że zamiast zębatek – zgodnie z nazwą – występują śruby. Jednak przez wzgląd na nieco bardziej skomplikowaną konstrukcję, pompy śrubowe są droższe.

Niezaprzeczalnym atutem pomp śrubowych jest zarówno cichobieżność, jak i równomierność tłoczonego strumienia cieczy. Jednak nie należą one do najsprawniejszych urządzeń – najlepsze modele osiągają zaledwie 20 MPa. Ten typ pompy wykorzystuje się głównie tam, gdzie można spotkać ciecze trudne w transporcie i niebezpieczne, ale również w zakładach, gdzie konieczne jest odmierzanie równej ilości konkretnych cieczy, np. w fabrykach czy rozlewaniach farb.

Pompa hydrauliczna łopatkowa – działanie i wykorzystanie

W przypadku pomp łopatkowych elementem, który wspiera ciecz, są łopatki. Sposób działania mechanizmu różni się od tego spotykanego w pompach zębatych czy śrubowych – nie mamy tu do czynienia ani z ssaniem, ani z tłoczeniem.

Pompy hydrauliczne łopatkowe dzielą się na pompy działania pojedynczego (z wlotem zewnętrznym oraz wewnętrznym) i podwójnego. Działanie tych pierwszych polega na tym, że dzięki ruchowi obrotowemu łopatek zmieniają się przestrzenie międzyłopatkowe. Dzięki temu, że po jednej stronie zwiększa się przestrzeń, ciecz zostanie zassana przez kanał, z kolei zmniejszające się przestrzenie po drugiej stronie powodują jej odprowadzanie. Warto wiedzieć, że pompy z wlotem wewnętrznym są trwalsze niż te z zewnętrznym, a także ich wykorzystanie pozwala na dokonywanie zmian wydajności.

Pompy podwójnego działania są nieco bardziej skomplikowane i używa się ich tam, gdzie potrzebne jest dwukrotne zwiększenie wydajności pracy.

Pompa hydrauliczna wielotłokowa – najbardziej zaawansowana technologiczne pompa hydrauliczna

Pompy wielotłokowe słyną z bardzo wysokiej sprawności i umożliwiają uzyskanie największego ciśnienia. Zapewniają wysoką jakość i moc. Również ten typ pomp hydraulicznych można podzielić na kilka rodzajów w zależności od ułożenia tłoków względem wirnika (tłoki ułożone osiowo i promieniowo).

W przypadku pompy cylindrowej z blokiem wirującym mamy do czynienia z tłokami, które wraz z wirnikiem obracają się w prawo. Nieruchomy czop wyposażono w kanał ssący oraz tłoczny. Ruch tłoków do środka pompy powodowany jest przez tłoki opierające się o bieżnię w kadłubie przesuniętą w lewo o wartość mimośrodu względem wirnika. Dzięki temu występuje tłoczenie, a w wyniku ruchu odwrotnego następuje ssanie.

Pompy wielotłokowe osiowe, przez wzgląd na swoją budowę, są dużo bardziej skomplikowane w działaniu. Efekt końcowy sprowadza się jednak do tego samego. Istotną informacją w przypadku tego typu pompy jest pulsacyjny charakter jej wydajności – w celu zmniejszenia pulsacji ciśnienia używa się tu nieparzystej liczby tłoczków (pięć, siedem lub dziewięć).

Dziwne dźwięki, nadmierne grzanie podczas pracy. Co robić, gdy pompa hydrauliczna zaczyna się dziwnie zachowywać?

Pompę hydrauliczną można nazwać sercem maszyny – pełni ona kluczową rolę w działaniu wielu specjalistycznych urządzeń. Pompy ze względu na intensywność pracy narażone są na różne usterki. Przy długotrwałej pracy w trudnych warunkach jest to jednak całkowicie normalne. Jednak ignorowanie nieprawidłowego działania maszyny nigdy nie jest dobrym pomysłem. Często pierwsze symptomy awarii da się zauważyć podczas użytkowania maszyny. Jeśli koparka nagle zaczyna tracić moc, spada ciśnienie, a urządzenie zaczyna nienaturalnie głośno pracować – należy jak najszybciej przyjrzeć się sprawie. Nie od razu musi to być poważna awaria – czasem okazuje się, że po prostu układ jest zapowietrzony, winowajcą jest źle ułożony wąż hydrauliczny albo sprzęt należy tylko odpowiednio skalibrować. Jednak nawet wtedy usterka może nie być łatwa do namierzenia dla osoby, która nie ma w takich sprawach doświadczenia. Układy hydrauliczne są ze sobą ściśle połączone, więc ustalenie dokładnej przyczyny awarii nie należy do zadań najłatwiejszych. Dlatego w tej sprawie warto zaufać doświadczonym specjalistom. Firma Banat może się pochwalić znakomicie przygotowaną kadrą pracowników. Fachowcy z serwisu w stanie sprawnie i szybko namierzyć usterkę i odpowiednio się z nią uporać. Niezależnie od tego, czy chodzi o standardowy przegląd i sprawdzenie sprawności maszyny, czy o dokonanie naprawy lub wykonanie testów diagnostycznych – Banat wykonuje swoją pracę terminowo i sprawnie oraz gwarantuje zadowolenie klienta.

Jeśli chcesz kupić pompę hydrauliczną lub szukasz części zamiennych albo Twój sprzęt wymaga serwisu lub naprawy – zadzwoń do nas i przekonaj się o jakości usług firmy Banat!

Oceń naszą pracę

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 600 203 400


biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę