Pompy hydrauliczne w maszynach budowlanych

4 maja 2022
206.jpg

Choć pompy hydrauliczne są często wykorzystywane w wielu różnych maszynach, najczęściej można je znaleźć w sprzęcie budowlanym. Są one przydatne ze względu na możliwość wytwarzania wysokiego ciśnienia bez użycia przekładni, co jest przydatne w sprzętach budowlanych, ponieważ zmniejsza masę maszyny i czyni ją bardziej uniwersalną.

Pompa hydrauliczna może być napędzana z różnych źródeł, w tym z silnika benzynowego lub elektrycznego. W maszynach budowlanych najczęstszym źródłem zasilania jest wał korbowy silnika. Dzieje się tak dlatego, że ten typ pompy jest bardzo wydajny, co oznacza, że przetwarza energię mechaniczną na hydrauliczną przy niewielkich stratach.

W kontekście maszyn budowlanych, gdy ładunek napiera na maszynę, np. gdy dźwig podnosi ciężki przedmiot lub gdy koparka kopie w ziemi, pompy hydrauliczne pracują, aby utrzymać ciśnienie niezbędne do płynnego przebiegu operacji. Na przykład, jeżeli koparka kopie w ziemi i napotyka na dodatkowy opór ze strony twardej gleby lub skał, zwiększone ciśnienie spowoduje, że ciecz przepłynie przez wylot pompy, umożliwiając jej dalszą normalną pracę.

Pompa hydrauliczna wyporowa – najczęściej stosowany rodzaj pomp hydraulicznych w maszynach budowlanych

Najbardziej rozpowszechnionym typem pomp hydraulicznych są pompy wyporowe. Pompy te są stosowane w ciężkim sprzęcie, takim jak samochody ciężarowe, autobusy i maszyny budowlane. Silnik hydrauliczny jest zwykle napędzany przez silnik spalinowy za pośrednictwem skrzynki przekładniowej lub napędu łańcuchowego.

Tego typu pompa hydrauliczna wykorzystuje mechanizm zębaty lub tłokowy do przemieszczania cieczy w zbiorniku maszyny hydraulicznej. Zazwyczaj pompa hydrauliczna jest zasilana przez silnik elektryczny lub sprężarkę powietrza, ale może być również zasilana parą, olejem napędowym, gazem ziemnym lub innymi gazami pod ciśnieniem. Pompa hydrauliczna może być również wykorzystywana do napędzania silników i innych maszyn, których sprawne działanie wymaga paliwa pod wysokim ciśnieniem.

Pompa hydrauliczna – odpowiednie ciśnienie cieczy podstawą prawidłowego działania pompy hydraulicznej

Pompa hydrauliczna stanowi ważny element ciężkich maszyn i jest stosowana we wszystkich dziedzinach, od budownictwa przez górnictwo po rolnictwo. Jednym z najczęstszych zastosowań jest budownictwo. Duże pompy hydrauliczne można znaleźć w wielu maszynach budowlanych, a ich działanie polega na przepływie dużej ilości płynu przez rurociąg w celu wytworzenia ciśnienia (niezależnie od tego, jak dużego ciśnienia potrzebuje pojazd). Ciecz przepływa przez pompę, a następnie wraca do zbiornika, dzięki czemu jest stale wypompowywana z pompy.

Najczęstsze przyczyny awarii pomp hydraulicznych w maszynach budowlanych

Wadliwe uszczelki

Najczęstsze awarie pomp hydraulicznych w sprzęcie budowlanym często wynikają z wadliwych uszczelek. Istnieje wiele różnych typów uszczelek, ale wszystkie one służą temu samemu celowi: utrzymują wodę, brud i zanieczyszczenia z dala od silnika. Gdy słyszy się, że dana marka sprzętu ma wadliwe uszczelnienie w przekładni lub pompie, często oznacza to problem z uszczelnieniem w samej przekładni lub pompie.

Płukanie wsteczne

Chociaż pompy hydrauliczne można znaleźć w wielu różnych typach maszyn w przemyśle budowlanym, istnieją takie, które są bardziej powszechne niż inne. Najczęstszym rodzajem awarii związanym z pompami hydraulicznymi jest płukanie wsteczne. Dzieje się tak, gdy z czasem do wnętrza pompy dostaje się woda, powodując korozję i ograniczając przepływ płynu przez pompę. Może to spowodować powstanie ciśnienia wstecznego, które może ograniczyć lub nawet całkowicie zatrzymać ruch części w maszynie. Inne problemy mogą obejmować zatkane przewody i uszczelnienia wału wirnika, które mogą zakłócać przepływ.

Zanieczyszczenie

Kolejną częstą przyczyną awarii pompy hydraulicznej w maszynach budowlanych jest zanieczyszczenie. Zanieczyszczenie może pochodzić z zewnątrz lub z wewnątrz układu. Czynnikiem zewnętrznym może być brud lub piasek przedostający się do układu w wyniku awarii uszczelnienia w zewnętrznej pompie zębatej. Pompa zębata wykorzystuje koła zębate do wtłaczania i wypychania cieczy z układu. Ze względu na sposób działania tych pomp w przypadku uszkodzenia uszczelnienia do układu dostają się zanieczyszczenia. Może to doprowadzić do całkowitej utraty funkcjonalności, ponieważ brud blokuje koła zębate i powoduje ich sklejanie się.

Czynniki wewnętrzne są trudniejsze do zauważenia, ale zanieczyszczenie może być również skutkiem degradacji oleju w samym zbiorniku hydraulicznym. Kiedy płyn hydrauliczny ulega degradacji, zaczyna tworzyć szlam. Osad ten zatyka filtry i zmniejsza natężenie przepływu w całym układzie hydraulicznym, poważnie wpływając na wydajność i obciążając inne elementy (np. pompy). Ostatecznie prowadzi to do spadku ogólnej produktywności i wydajności sprzętu, a w dalszej perspektywie może prowadzić do kosztownych napraw.


Nadmierne ciepło i kawitacja

Gdy pompy hydrauliczne pracują w wysokich temperaturach, wywierają na układ ogromne obciążenie. Ciepło osłabia metal i sprawia, że uszczelki stają się kruche, co prowadzi do nieszczelności. Przegrzanie zmniejsza również lepkość cieczy hydraulicznej, co może ograniczać przepływ i powodować kawitację (tworzenie się pęcherzyków pary w cieczy). Kawitacja uszkadza pompy poprzez tworzenie wewnątrz pompy kieszeni o niskim ciśnieniu, które powodują powstawanie małych kraterów na powierzchniach metalowych. Z czasem uszkodzenia te obniżają zdolność pompy do pracy.

Pompa hydrauliczna – jak zapobiec awariom pomp hydraulicznych? Regularna konserwacja pomp hydraulicznych

Awaria pompy hydraulicznej w sprzęcie budowlanym może być niezwykle kosztowna, ponieważ może spowodować zatrzymanie całego projektu na czas wymiany wadliwej części. Dobra wiadomość? Większości awarii pomp można zapobiec dzięki odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Oto kilka środków zapobiegawczych i wczesnych sygnałów ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę:

  • regularne sprawdzanie szczelności – nieszczelności pozostawione bez nadzoru doprowadzą w końcu do całkowitej utraty cieczy,
  • regularna konserwacja sprzętu – pomoże to utrzymać wydajną i prawidłową pracę pomp,
  • monitorowanie temperatury układów hydraulicznych – przegrzanie jest często oznaką, że coś jest nie tak,
  • utrzymywanie wszystkich węży w czystości, by były wolne od zanieczyszczeń, które w przeciwnym razie mogłyby zostać wessane do pompy i uszkodzić jej ruchome części.

Jeżeli któryś z tych problemów zostanie wcześnie wykryty, nie ma powodu do zmartwień – można usunąć usterki, zanim staną się problematyczne (i bardzo kosztowne).

Pracując w branży budowlanej, doskonale wiemy, że pompy hydrauliczne w maszynach budowlanych są niezbędne. Zasilają one układy hydrauliczne wielu różnych maszyn budowlanych, od dźwigów przez koparki po buldożery. Jeśli jednak nie będziemy o nie odpowiednio dbać, pompy hydrauliczne mogą się zepsuć i doprowadzić do kosztownych napraw lub nawet całkowitej wymiany.

Oceń naszą pracę

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Tel. + 48 600 203 400

biuro@banat.pl

BANAT Oddział Warszawa

03-893 Warszawa

Bukowiecka 92
Tel. + 48 532 430 090

warszawa@banat.pl

Oceń naszą pracę