Pompy hydrauliczne w wtryskarkach

4 maja 2022
Pompa-Rexroth-A4VG56-.jpg

W ciągu ostatnich kilku lat przemysł budowlany gwałtownie się rozwinął, a sprzęt używany do budowy różnych konstrukcji ewoluował wraz ze zmianami w branży. Każda maszyna musi być wyposażona w pompę hydrauliczną, ponieważ pomaga ona wykonać kilka zadań, które są czasochłonne i uciążliwe, gdy wykonuje się je ręcznie. Istnieją różne typy pomp hydraulicznych, które są stosowane w różnych maszynach, a jednym z takich typów jest pompa do wtryskarki.

Powszechnie wiadomo, że sercem każdej wtryskarki jest jej układ hydrauliczny. Układ hydrauliczny jest odpowiedzialny za poruszanie, sterowanie i utrzymywanie prędkości wszystkich elementów wtryskarki. Obejmuje to jednostki zamykania, wtrysku i wyrzutu. Do tego celu stosuje się pompy hydrauliczne dostarczające olej pod ciśnieniem.

Pompa hydrauliczna – czym jest i jak działa?

W świecie układów hydraulicznych pompy hydrauliczne są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego układu hydraulicznego. Pompy te są wykorzystywane do zwiększania ciśnienia i pompowania cieczy hydraulicznej do pozostałych elementów układu. Pompy hydrauliczne mogą być zasilane z kilku różnych źródeł, w zależności od zastosowania i dostępnych zasobów. Niektóre zastosowania wymagają silnika elektrycznego, podczas gdy inne mogą wykorzystywać wszystko, od silnika spalinowego po korbę ręczną!

Główną funkcją pompy hydraulicznej jest dostarczanie cieczy pod ciśnieniem do innych części układu hydraulicznego. Sama pompa jest zwykle napędzana ze źródła zewnętrznego, takiego jak silnik elektryczny lub spalinowy, za pośrednictwem wału obracającego się wewnątrz niej. Istnieje wiele rodzajów pomp dostępnych do różnych zastosowań, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: wykorzystują ciśnienie wytwarzane przez poruszający się płyn w ich obudowach w celu zasilenia innych elementów urządzenia lub pojazdu.

Pompy hydrauliczne można podzielić na dwie główne kategorie w oparciu o ich zasadę działania: pompy o stałej i zmiennej wydajności. Pompa o stałej wydajności to taka, która zawsze ma wyjściowe natężenie przepływu ustawione na pewną z góry określoną wartość, niezależnie od zmian ciśnienia wejściowego lub zapotrzebowania na obciążenie. Prowadzi to do przekonania, że są one w stanie wypompować tylko tyle, na ile pozwala im objętość obudowy (co jest prawdą).

Wtryskarka – do czego służy ta maszyna?

Wtryskarka to maszyna, która wytwarza stałe elementy z tworzywa sztucznego poprzez wtłaczanie roztopionego tworzywa do formy. Składa się ona z dwóch głównych części – układu wtryskowego i układu zamykania. W układzie wtryskowym tworzywo sztuczne jest topione, a następnie wtryskiwane do formy – na koniec stygnie i zestala się, tworząc gotowy element. Układ zamykania utrzymuje obie połówki formy razem podczas tego procesu, który może trwać od kilku sekund do kilku minut, w zależności od wielkości formowanego elementu. Istnieje wiele typów wtryskarek – różnią się one wielkością, wydajnością i innymi szczegółami technicznymi.

Pompa hydrauliczna – rodzaje pomp hydraulicznych stosowanych we wtryskarkach

Istnieją dwa rodzaje pomp hydraulicznych stosowanych we wtryskarkach – pompy zębate i pompy łopatkowe. Pompa zębata jest pompą wyporową, w której ciecz jest przepychana z jednej komory do drugiej przez zazębiające się koła zębate. Pompy te mogą pracować przy wysokich poziomach ciśnienia. Ze względu na ich wysoką sprawność i niezawodność są one stosowane w większości układów hydraulicznych w maszynach do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Pompa łopatkowa jest również pompą wyporową, ale do przemieszczania cieczy w pompie wykorzystuje łopatki zamiast kół zębatych. Pompy te są bardziej energooszczędne niż pompy zębate, ale nie zapewniają tak wysokiego ciśnienia jak pompy zębate.

Wtryskarka – awaria pompy hydraulicznej we wtryskarce

Maszyny do formowania wtryskowego to najdroższe narzędzia w przemyśle tworzyw sztucznych. Pompy hydrauliczne w tych maszynach są poddawane działaniu wysokich ciśnień i mogą ulec awarii. Gdy pompa hydrauliczna ulegnie awarii, trzeba będzie ją wymienić na nową. Jest to zwykle kosztowna operacja i może spowodować wielodniowe opóźnienia w produkcji. Jeżeli właściciel dobrze rozumie zasadę działania swojej maszyny, będzie w stanie zidentyfikować problem, zanim stanie się on zbyt poważny. Oto kilka rzeczy, o których należy wiedzieć:

  • praca wtryskarki wymaga, aby olej cały czas dopływał do pompy i z niej wypływał,
  • niski poziom oleju powoduje przegrzanie, które może spowodować uszkodzenie łożysk i innych części,
  • niskie ciśnienie spowodowane niskim poziomem oleju może powodować powstawanie pęcherzyków powietrza w układzie,
  • pompę należy utrzymywać w czystości przez cały czas, aby zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń wewnątrz zbiornika,
  • olej należy wymieniać regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta.

Wtryskarki stanowią kluczową część każdego procesu produkcji tworzyw sztucznych, a ich działanie wiąże się z licznymi czynnikami bezpieczeństwa i kontroli jakości. Pompa hydrauliczna jest siłą napędową systemu, zapewniającą płynną pracę całego procesu. Awaria lub uszkodzenie tego istotnego elementu może spowodować zatrzymanie pracy całej maszyny i potencjalnie unieruchomić firmę na wiele tygodni. Dlatego ważne jest, aby maszyny były poddawane regularnym przeglądom technicznym w serwisie maszyn budowlanych.

Oceń naszą pracę

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Tel. + 48 600 203 400

biuro@banat.pl

BANAT Oddział Warszawa

03-893 Warszawa

Bukowiecka 92
Tel. + 48 532 430 090

warszawa@banat.pl

Oceń naszą pracę