Zakuwanie węży hydraulicznych

4 czerwca 2021
hose-5263821_1920-1280x591.jpg

Przewody hydrauliczne, potocznie zwane wężami, są nieodzownym elementem układów hydraulicznych. Wykorzystywane są one w maszynach rolniczych, budowlanych, a także przemysłowych. W wężach hydraulicznych transportowana jest ciecz robocza pod dużym ciśnieniem, ważne jest więc, aby przewody te były szczelne i odporne na wysokie ciśnienia. Newralgicznym punktem takiego przewodu jest miejsce, w którym jest on podłączony do innego elementu układu, jako że są to dwie osobne części, najłatwiej w tym miejscu o utratę szczelności. W celu wyeliminowania tego problemu, a także standaryzacji elementów układów hydraulicznych, stosuje się zakuwanie węży hydraulicznych.

Czym jest zakuwanie węży hydraulicznych?

Zakuwanie węży hydraulicznych to po prostu wzmocnienie końców przewodu hydraulicznego za pomocą metalowych okuć. Dokonuje się tego najczęściej przy użyciu prasy zaciskowej zwanej również zakuwarką. Dzięki dużej sile, a także równomiernemu rozłożeniu nacisku na tuleję zaciskową, okucie węża jest szczelne i nadaje się do zamocowaniu go do innego elementu układu bez obawy o utratę szczelności spowodowaną wysokim ciśnieniem cieczy roboczej.

Trwałe połączenie przewodu hydraulicznego z metalową końcówką jest możliwe dzięki symetrycznym wgłębieniom na powierzchni okucia umieszczanego wewnątrz węża oraz oprawce nachodzącej na przewód od zewnątrz. Zaciśnięcie oprawki spaja ją z końcówką i znajdującym się pomiędzy nimi przewodem. Dzięki wspomnianym wcześniej symetrycznym wgłębieniom, po zaciśnięciu fragment przewodu znajdujący się między elementami okucia układa się w fale, co jeszcze bardziej utrudnia jego wysunięcie.

Jak przebiega zakuwanie węży?

Pierwszym krokiem podczas zakuwania węży hydraulicznych jest dopasowanie odpowiedniej tulei zaciskowej oraz okucia umieszczanego wewnątrz przewodu. Ważne są wymiary wszystkich elementów, średnica okucia powinna być równa wewnętrznej średnicy węża, natomiast tuleja zaciskowa powinna być tak dopasowana, aby możliwe było nałożenie jej na przewód, nie powinna być jednak zbyt luźna, gdyż zaciśnięcie jej na okuciu nie będzie wtedy skuteczne. Równie istotne są długości okucia i tulei. Tuleja nie może być dłuższa od okucia znajdującego się wewnątrz węża, w przeciwnym razie przy zaciskaniu może się ona odkształcić, co z kolei może spowodować utratę szczelności.

Po dopasowaniu elementów wąż jest przycinany na odpowiednią dla nas długość. Następnie tuleja zaciskowa umieszczana jest na wężu, a końcówka wciskana do przewodu. Tak przygotowaną wąż wkładany jest do prasy hydraulicznej i za jej pomocą dokonuje się zakucia. Parametry prasy zaciskowej ustawiane są w oparciu o średnice okucia i materiał, z którego jest wykonany. Powszechną praktyką jest wykonanie zaciskania wstępnego, a następnie zaciskania właściwego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze przewodów hydraulicznych?

Przede wszystkim należy upewnić się, czy konkretny wąż jest przystosowany do charakteru pracy i warunków, w których będzie używany. Ważne jest, aby przewód spełniał wymagane normy, należy więc zwrócić uwagę między innymi na maksymalną dopuszczalną temperaturę cieczy roboczej oraz maksymalne dopuszczalne ciśnienie, któremu poddany może być wąż. Przy upewnianiu się, że wybrany wąż jest przystosowany do warunków, w których chcemy go używać, należy pamiętać, że końcówki również muszą być właściwe dla charakteru pracy.

Kolejną ważną dla nas cechą może być elastyczność przewodu oraz jego średnica, a także materiał, z którego jest wykonany – czy jest to guma, czy na przykład tworzywo sztuczne. Ostatnią rzeczą wartą uwagi jest rozważenie użycia końcówek skręcanych w miejsce tych zaciskowych. Stanowią one droższą alternatywę, ale w zamian za to umożliwiają zdjęcie końcówki bez konieczności ucinania węża. Pomimo wyższej ceny, w niektórych przypadkach może okazać się to bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, wszystko zależy jednak od charakteru pracy – opłacalność takiego rozwiązania należy rozpatrywać indywidualnie.

Na rynku dostępna jest szeroka gama przewodów hydraulicznych, a także ich zakończeń. Wiąże się z powszechnym wykorzystaniem tych przewodów w różnych branżach. Przewody hydrauliczne są ważnym elementem maszyn budowlanych, rolniczych, leśnych, przemysłowych. Są także obecne w górnictwie i przemyśle stoczniowym.

Oceń naszą pracę

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 600 203 400


biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę