Zastosowanie siłowników hydraulicznych
Siłowniki hydrauliczne (zwane też często cylindrami) to podzespoły, bez których koparki, ładowarki i wiele maszyn rolniczych nie mogłoby prawidłowo spełniać swoich zadań. Siłowniki hydrauliczne są również podstawą działania specjalistycznych urządzeń używanych m.in. w przemyśle produkcyjnym. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie ciężkich, długotrwałych zadań. Obecnie trudno byłoby wyobrazić sobie plac budowy bez obecności maszyn opartych na hydraulice siłowej.
Siłownik hydrauliczny – jak jest skonstruowany? Zasada działania siłowników hydraulicznych
Siłownik hydrauliczny to podstawowy element układów hydrauliki siłowej. Cylindry hydrauliczne to urządzenia, które przekształcają energię cieczy w energię mechaniczną. Są one stosowane na przykład w układach hydraulicznych do podnoszenia i opuszczania ładunków oraz w maszynach działających na zasadzie hydrauliki. Aby mogły odpowiednio działać, siłowniki muszą mieć konkretną budowę. Składają się m.in. z: tłoka, tłoczyska, cylindra, dławicy, dna siłownika, pierścieni (pierścień zgarniający, pierścień prowadzący tłok, pierścień prowadzący tłoczysko), ucha dna siłownika oraz odpowiednich uszczelnień.
Jeśli chodzi o zasadę działania siłowników, to jest ona dość prosta. W zamkniętym zbiorniku, pod wysokim ciśnieniem pochodzącym z zewnętrznego źródła (pompy hydraulicznej), umieszcza się ciecz. Może to być olej lub jakikolwiek inny rodzaj płynu, który musi być jak najbardziej wydajny. Ciecz ta jest następnie wtłaczana przez przewód hydrauliczny do cylindra hydraulicznego. Dzięki specjalnemu kształtowi tłoka znajdującego się w jego wnętrzu porusza się on w określonym kierunku, wywierając siłę na tłoczysko. Następnie tłok wraca do pozycji wyjściowej (za sprawą ciężaru tłoczyska, sprężyny ściskanej w trakcie suwu roboczego bądź też pod wpływem zewnętrznego obciążenia). Ruch ten powtarza się, dzięki czemu maszyna może spełniać swoje zadanie.
Jakie wyróżniamy rodzaje siłowników hydraulicznych?
Istnieje kilka rodzajów siłowników hydraulicznych. Możemy spotkać m.in. siłownik hydrauliczny jednostronnego działania, dwustronnego działania i teleskopowy.
Siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania to rodzaj siłowników liniowych stosowanych w wielu systemach przemysłowych. Siłownik jednostronnego działania ma jeden port, do którego wpływa ciesz robocza pod ciśnieniem, co powoduje ruch tłoka w jednym kierunku. W rezultacie tłok musi zostać przywrócony do pozycji wyjściowej w inny sposób, na przykład za pomocą sprężyny.
W siłowniku hydraulicznym dwustronnego działania ciśnienie wytworzone przez ciecz roboczą działa w obu kierunkach, umożliwiając ruch siłownika w górę i w dół. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu siłownik może pchać i ciągnąć bez konieczności stosowania dwóch oddzielnych zestawów urządzeń.
Jeśli natomiast chodzi o siłowniki hydrauliczne teleskopowe, są one stosowane tam, gdzie krótki siłownik nie zapewniałby wystarczającego udźwigu lub zasięgu. Ten typ cylindra ma kilka stopni, które wsuwają się jeden w drugi. Pozwala to uzyskać większy zasięg i moc przy całkowicie wysuniętym siłowniku. Działanie teleskopowe pozwala również na zwiększenie stabilności po wysunięciu siłownika, co ułatwia sterowanie maszyną w zastosowaniach wymagających dużej wytrzymałości, gdzie ważna jest precyzja.
Gdzie używa się siłowników? Siłownik hydrauliczny – zastosowanie
Siłowniki hydrauliczne są wykorzystywane w wielu zastosowaniach przemysłowych. Na przykład są one używane w prasach hydraulicznych oraz jako siłowniki do zamków drzwiowych. Siłownik hydrauliczny może być również wykorzystywany jako rozpieracz strażacki. Siłowniki są często stosowane w fabrykach i chłodniach. Cylindry są nawet stosowane w walcowniach stali, które pracują pod wysokim ciśnieniem. Wszystko to jest możliwe dzięki dużej sile, jaką wytwarzają siłowniki hydrauliczne.
Siłowniki hydrauliczne stanowią też podstawę działania wielu maszyn rolniczych czy budowlanych, takich jak koparki czy ładowarki. Operator może poruszać łyżką koparki i przenosić za jej pomocą ogromne ciężary właśnie dzięki siłownikom hydraulicznym. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o stan podzespołów i regularnie je serwisować.
Regeneracja siłowników hydraulicznych – dlaczego jest taka ważna? Jak zadbać o siłownik hydrauliczny?
Sprzęt budowlany czy rolniczy wykonuje na co dzień ciężkie zadania. Podzespoły narażone są na duże obciążenia i wpływ niekorzystnych warunków. Dlatego nie wolno zapominać o regularnych przeglądach i serwisowaniu elementów hydrauliki siłowej. Dzięki temu można odpowiednio wcześnie wychwycić ewentualne usterki i zaradzić im na czas. Regeneracja jest zwykle mniej kosztowna niż wymiana części, która już nie nadaje się do naprawy. Na szczęście istnieją profesjonalne serwisy, które zajmują się regeneracją podzespołów. Takim serwisem jesteśmy my. Wystarczy zgłosić się do nas i sprawdzić, czy ze sprzętem wszystko w porządku.
W naszej ofercie znajdują się również mobilne serwisy hydrauliki siłowej, które dojeżdżają do klienta. Fachowiec ogląda sprzęt na miejscu i ocenia stan siłownika. Stwierdza, jakie działania powinny zostać podjęte, a następnie (jeśli zachodzi taka potrzeba) zabiera wymontowaną część do warsztatu, gdzie dokonywana jest regeneracja lub wymiana. Niezależnie, czy jest to siłownik hydrauliczny jednostronnego czy dwustronnego działania, specjaliści z serwisu będą w stanie odpowiednio się nim zająć i przywrócić go do pełnej sprawności. Korzystanie z usług mobilnego serwisu to wygodne wyjście dla przedsiębiorców.